Programul Festivalului Maratonul Teatrului Independent - Bucharest Fringe

Ema Apostu / 26 sep 2017 / 17:46 Salveaza PDF Comentarii
Descriere foto:

În perioada 30 septembrie – 8 octombrie va avea loc cea de-a șaptea ediție a Bucharest Fringe” – Maratonul Teatrului Independent, festival dedicat teatrului independent și noilor generații de artiști. 

28 de spectacole, puse în scenă de trupe independente de teatru din București, Cluj, Iași și Galați, vor fi jucate în cadrul celor patru secțiuni ale festivalului: Selecția oficială a festivalului (Competiție), One Drama, Unconventional și Serile teatrului studențesc. 

16 spectacole, cele mai bune producții ale stagiunii 2016 – 2017, vor fi prezentate în secțiunea Competiție. Printre acestea se numără, ”Frig”, UNTEATRU,  ”M.I.S.A. părut”, Reactor Cluj, ”Privacy settings”, Social Act Theatre din Galați sau ”O intervenție”, Teatrul Act. 

Secțiunea One Drama cuprinde monodrame precum ”Fata din curcubeu”, Godot Cafe Teatru, ”Lumea dinăuntru”, UNTEATRU sau ”De ce fierbe copilul în mămăligă?”, Green Hours. 

În categoria Unconventional se va juca spectacolul de teatru coregrafic ”Eine Kleine Nachtmusik” de Gigi Căciuleanu, dar și spectacolul ”Complet Alb” (Iași) după ”Eseu despre orbire” de Jose Saramago, în care spectatorii sunt legați la ochi pe toată durata spectacolului. 

În cadrul secțiunii Serile teatrului studențesc se vor juca spectacole ale U.N.A.T.C. și cele de teatru social-politic: ”’90”, la Macaz Teatru Coop și ”Rovegan”, la Centrul Replika, dar și un spectacol al Trupei Podul.

Pentru elevi și studenți prețul biletelor la aceste spectacole va fi de 1 leu. 

De asemenea, în cadrul Bucharest Fringe vor avea premiera două producții pe texte contemporane românești finanțate de Festival: ”Pulverizare”, de Alexandra Badea, coproducție Apollo 111 și ”Avioane de hârtie”, de Elise Wilk, a trupei Țais, la Teatrul de Artă.

Spectacolele vor fi găzduite de 15 spații neconvenționale și teatre printre care se numără: Godot Cafe Teatru, UNTEATRU, Teatrul Act, Apollo 111, Green Hours, Teatrul de Artă București. 

Biletele pot fi achiziționate începând cu data de 18 septembrie de pe www.mystage.ro și www.bfringe.ro, sau în ziua spectacolului de la teatrul partener. 

Programul:


SÂMBĂTĂ 30 SEPTEMBRIE

Ora 19.00 Teatrul APOLLO 111 PULVERIZARE Apollo 111 & Festivalul Premieră în Festival

Ora 21.00 UNTEATRU PENA Create.Act.Enjoy (CLUJ-NAPOCA) Competiție

 

DUMINICĂ 1 OCTOMBRIE

Ora 17.00 UNTEATRU MOLLY SWEENEY UNTEATRU Competiție

Ora 19.00 Godot Cafe Teatru SÂMBĂTA: AVERSE! Asociația Jamais Vu / Godot Competiție

Ora 21.00 Teatrul LUNI, Green Hours De ce fierbe copilul în mămăligă Edith Alibec One Drama

 

LUNI 2 OCTOMBRIE

Ora 19.00 UNTEATRU M.I.S.A.PĂRUT Reactor (CLUJ-NAPOCA) Competiție

Ora 21.00 Teatrul de Artă București PRIVACY SETTINGS Social Art Club (GALAȚI) Competiție 

 

MARȚI 3 OCTOMBRIE

Ora 19.00 U.N.A.T.C. EI, ȘI? U.N.A.T.C. S.T.S.

Ora 20.00 UNTEATRU LUMEA DINĂUNTRU

UNTEATRU One Drama

Ora 21.00 Teatrul LUNI, Green Hours HOMO AMERICANUS Teatrul LUNI Competiție

 

MIERCURI 4 OCTOMBRIE

Ora 15.00 – 21.30 M.N.A.C. AGENCY OF TOUCH Mădălina Dan Unconventional

Ora 18.00 UNTEATRU COMPLET ALB Asociația Artes (IAȘI) Competiție

Ora 19.00 Teatrul de Artă București AVIOANE DE HÂRTIE Trupa Țais Premieră în Festival

Ora 20.00 Godot Cafe Teatru O SPOVEDANIE Godot Cafe Teatru Spectacol Invitat

Ora 21.00 UNTEATRU FRIG UNTEATRU Competiție

 

JOI 5 OCTOMBRIE

Ora 15.00 – 21.30 M.N.A.C. AGENCY OF TOUCH Mădălina Dan Unconventional

Ora 19.00 Linotip BABEL Linotip Competiție

Ora 20.30 Teatrul de Artă București FLUTURII SUNT LIBERI U.N.A.T.C. S.T.S.

Ora 21.00 UNTEATRU Eine Kleine Nachtmusik UNTEATRU Unconventional

 

VINERI 6 OCTOMBRIE

Ora 18.00 Arte dell’Anima COPII RĂI Arte dell’Anima Competiție

Ora 19.30 Centrul Replika ROVEGAN ARENA si Centrul Replika Competiție

Ora 21.00 C.N.D.B. When Darkness Becomes Light Contemporary Creative Dreamers Competiție

 

SÂMBĂTĂ 7 OCTOMBRIE

Ora 17.00 Macaz Teatru Coop ’90 Macaz Teatru Coop Competiție

Ora 19.30 Teatrul Act O INTERVENȚIE Teatrul Act Competiție

Ora 21.00 Teatrul Podul Numai minciuni false Teatrul Podul S.T.S.

 

DUMINICĂ 8 OCTOMBRIE

Ora 18.00 POINT CALUL ALB Ioana Păun Competiție

Ora 18.30 UNTEATRU NORA UNTEATRU Premieră în Festival Ora 19.00 Godot Cafe Teatru FATA DIN CURCUBEU Godot Cafe Teatru One Drama

Ora 19.30 C.C.U.N.B. SUNT EU, ANNABEL Lightwave Theatre Company Competiție

Ora 21.00 UNTEATRU Festivitatea de Premiere Festivalul Eveniment

Ora 22.00 UNTEATRU Concert de Închidere – Acoustic Duel: Doru Trăscău (The Mono Jacks, AB4) & Dan Byron (Byron)

[citeste si]


Te-ar putea interesa








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.22