Cele mai citite

Prima extrădare din Rusia în România. Vitalie Proca, adus în țară

Autor: Covrig Roxana
vitalie-proca-atacatorul-cu-kalasnikov-extradat-in-romania-95359-1

Atacatorul cu kalașnikov din Vitan, Vitalie Proca, a fost adus, luni, în România. Este prima extrădare din Rusia în România. 

Vitalie Proca este acuzat că în 26 noiembrie 2012, l-ar fi împuşcat în cap şi în piept, cu un automat Kalaşnikov şi un pistol Makarov, pe Răzvan Isăilă. Incidentul a avut loc pe strada Ion Morţun din cartierul Vitan, din Capitală.

Victima a fost transportată la Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca, unde a fost salvată, în urma unei intervenţii chirurgicale.

Proca a fost reţinut în 6 februarie, la Moscova, cu sprijinul Poliţiei din Rusia, Italia, Moldova şi Scotland Yard. Atacatorul din Vitan era căutat de autorităţi din primăvara anului trecut pe teritoriul Marii Britanii, unde ar fi comis o faptă similară.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close