Premierul israelian Benjamin Netanyahu i-a transmis mulțumiri publice președintelui american Donald Trump, pentru sprijinul oferit în contextul tensiunilor crescânde din Orientul Mijlociu. Declarația vine pe fondul speculațiilor privind o posibilă intervenție militară a SUA împotriva Iranului.
Într-o declarație televizată susținută miercuri seara, Netanyahu l-a numit pe Donald Trump „un mare prieten al statului Israel”, exprimându-și aprecierea pentru sprijinul american în apărarea aeriană a țării.
„Vreau să-i mulțumesc președintelui Trump, un mare prieten al statului Israel”, a declarat el. „Îi mulțumesc că este alături de noi și îi mulțumesc pentru sprijinul pe care Statele Unite îl acordă în apărarea cerului israelian”, a afirmat premierul Benjamin Netanyahu.
Președintele american Donald Trump a întreținut miercuri dubiul cu privire la posibilitatea ca Statele Unite să se alăture Israelului și să lovească Iranul, spunând în fața presei: „Poate o voi face, poate nu”.
SUA au anunțat marți închiderea ambasadei de la Ierusalim până vineri din motive de securitate și au înființat o celulă de coordonare, 24 de ore din 24, pentru a-i ajuta pe cetățenii americani aflați în Orientul Mijlociu să se mențină informați despre evoluția conflictului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu
de Anca Murgoci