€ 5.0914
|
$ 4.3359
|
Curs valutar: € 5.0914
|
$ 4.3359
 

Mesaj de DRAGOSTE pentru persoanele trans, semnat de 200 de scriitori. ȘOC pentru J. K. Rowling

lgbt_love_is_love_24595500 Foto: Pixabay. Imagine cu rol ilustrativ
 

Peste 200 de scriitori au semnat un „mesaj de dragoste” pentru persoanele transsexuale, după comentariile scriitoarei J. K. Rowling.

Conform Agerpres, scrisoarea deschisă, semnată printre alții de romanciera Jeanette Winterson și autoarea de ficțiune Malorie Blackman, a fost publicată online miercuri de The Second Shelf, o librărie feministă din Londra.

„Suntem alături de voi, vă auzim, vă vedem, vă acceptăm, vă iubim. Lumea este mai bună pentru că sunteți și voi în ea”, se spune în scrisoare, coordonată de scriitoarele Kiran Millwood Hargrave și Daisy Johnson, care nu menționează în text numele autoarei seriei „Harry Potter”. „Persoanele non-binare sunt autentice, femeile trans sunt femei, bărbații trans sunt bărbați, drepturile comunității trans sunt drepturi ale omului”, se mai spune în scrisoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close