Cele mai citite

Kamala Harris, la telefon cu Emmanuel Macron. Mesaj puternic după discuție

Autor: Rodica Mitu
kamala-harris_72697600
Kamala Harris

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, şi noul vicepreşedinte american, Kamala Harris, au pledat, în cursul unei conversaţii telefonice, pentru intensificarea cooperării bilaterale, în sensul combaterii pandemiei, a schimbărilor climatice şi apărării democraţiei, informează Le Monde.

„Am vorbit cu preşedintele Franţei, Emmanuel Macron. Am discutat despre pandemia Covid-19, despre schimbările climatice, despre susţinerea democraţiei în lume, despre provocări regionale. Eu şi preşedintele SUA aşteptăm să colaborăm cu preşedintele Macron pentru a construi un viitor mai bun pentru ţările noastre", a transmis Kamala Harris pe Twitter.

„Kamala Harris şi Emmanuel Macron au pledat pentru cooperare bilaterală şi multilaterală strânsă pentru a face faţă pandemiei, schimbărilor climatice şi susţinerii democraţiei pe plan intern şi pe plan global", a comunicat Biroul vicepreşedintelui SUA.

„Vicepreşedintele SUA a exprimat angajamentul revitalizării alianţei transatlantice. Au discutat şi despre numeroase provocări regionale, în special cele din Orientul Mijlociu şi în Africa, despre necesitatea de a le depăşi împreună", precizează Biroul vicepreşedintelui american. 

Ce a transmis președintele Macron

„Sunt bucuros că am avut prima conversaţie cu vicepreşedintele Kamala Harris. Trebuie să acţionăm împreună pentru abordarea tuturor provocărilor cu care ne confruntăm: situaţia climatică, egalitatea de gen, crizele regionale şi cooperarea spaţială”, a transmis Emmanuel Macron.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close