Halep - Svitolina, în optimile de finală la US Open

Simona Halep

Simona Halep va juca în optimile de finală la US Open cu Elina Svitolina.

Ucraineanca Elina Svitolina, cap de serie nr. 5, s-a calificat în optimile de finală ale US Open pentru a patra oară în ultimele patru participări la turneul de Grand Slam de la Flushing Meadows și se va confrunta cu Simona Halep pentru un loc în sferturi.

Elina Svitolina a eliminând-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie nr. 25, cu 6-4, 6-2, într-o oră și 14 minute.

Cu această victorie, Svitolina, numărul 5 mondial, și-a extins seria de victorii actuale la opt meciuri consecutive. Svitolina a câștigat primul său titlu al sezonului săptămâna trecută, la Chicago.

Svitolina, semifinalistă la US Open 2019, și-a continuat seria de victorii în fața lui Kasatkina, ucraineanca având acum 6-0 în fața rusoaicei.

În optimile de finală, Svitolina se va confruntare cu fostul număr 1 mondial, Simona Halep. Scorul confruntărilor directe este favorabil Svitolinei, care conduce cu 5-4.

Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în 2019, la Turneul Campioanelor, unde ucraineanca a învins cu 7-5, 6-3. Anterior, tot în 2019, Halep o depășise pe adversara sa în două rânduri, la Doha și în semifinala de la Wimbledon, atunci când sportiva română a câștigat Grand Slam-ul londonez, în fața Serenei Williams.

Pe suprafață dură, cele două au jucat de 5 ori, și aici Svitolina având un meci mai mult câștigat (3-2).

Svitolina are și avantajul moral al unei clasări mai bune în topul mondial, ea ocupând momentan locul 5, dar și cel al unui sezon mai compact, fără întreruperi, în care a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice și recent încheiatul turneu de la Chicago.

Toate acestea fac ca ucraineanca să fie cotată ca ușor favorită la casele de pariuri, în confruntarea cu Simona Halep.

Partida se va juca în cursul zilei de duminică, cel mai probabil în jurul orei 21.00, transmite Mediafax.