€ 5.0894
|
$ 4.3768
|
Curs valutar: € 5.0894
|
$ 4.3768
 

Guvernul Italiei a găsit fondurile necesare pentru a evita majorarea TVA (Giuseppe Conti)

Guvernul Italiei a găsit fondurile necesare pentru a evita majorarea TVA (Giuseppe Conti)
 

Premierul italian Giuseppe Conti a anunţat luni că Executivul de la Roma a eliberat fonduri de până la 23 de miliarde de euro (25 de miliarde de dolari) necesare pentru a evita planificata majorare a TVA anul viitor, transmite Reuters.

"Vom discuta luni noile prognoze bugetare ... prima ştire bună este că vom compensa majorarea TVA, avem 23 de miliarde de euro", a afirmat Conte. Acesta a adăugat că doreşte majorarea salariilor nete ale angajaţilor şi înjumătăţirea TVA la facturile de energie, la 5%, şi reducerea TVA la 1% pentru preparatele din paste făinoase, pâine şi fructe, pentru cetăţenii cu venituri scăzute.

Cabinetul italian se va întâlni luni după amiază pentru a discuta noile prognoze privind bugetul pe 2020. Duminică, ministrul Economiei, Roberto Gualtieri, a declarat că Italia va stabili pentru anul viitor o ţintă de deficit de aproximativ 2,2% din PIB.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close