GERMANIA - PORTUGALIA 4-0, în GRUPA G de la CM 2014. MULLER a marcat un HAT-TRICK

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA și PORTUGALIA s-au întâlnit, luni, de la ora 19:00, în derby-ul din GRUPA G de la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. THOMAS MULLER a marcat un HAT-TRICK împotriva lusitanilor, cel de-al patrulea gol al nemților fiind marcat de fundașul central MATS HUMMELS, printr-o lovitură de cap, după un corner.

Vezi și: CM 2014: TOP PERLE ale comentatorilor TVR în timpul meciurilor

Atacantul lui Bayern Munchen a deschis scorul în minutul 12, din penalty-ul obținut de Mario Gotze.

În minutul 37, Toni Kroos a centrat din corner, MATS HUMMELS l-a devansat pe PEPE în duelul aerian și a marcat cu capul pentru 2-0.

După numai cinci minute, același PEPE și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce l-a împins ușor cu capul pe MULLER, care era la pământ și solicita o lovitură liberă.

La pauză s-a intrat cu 3-0, MULLER reușind dubla în minutul 45+1. Bruno Alves a încercat să respingă o minge din propriul careu, vârful lui Bayern Munchen a blocat și a trimis în poartă mingea care rămăsese la el în urma ricoșeului.

În repriza secundă, GERMANIA a părut că nu forțează și a mai marcat o singură dată, prin același THOMAS MULLER, care a făcut „tripla” în minutul 78. Cu doar trei minute înainte, centralul le refuzase lusitanilor un penalty clar, la faultul comis de Howedes asupra lui Eder în careul lui Neuer.

CRISTIANO RONALDO a fost aproape să înscrie golul de onoare pentru PORTUGALIA, în minutul 90+2, când a executat excelent o lovitură liberă de la distanță, însă Neuer a reușit să respingă în corner.

Echipe de start:

GERMANIA: 1. Manuel Neuer — 20. Jerome Boateng, 17. Per Mertesacker, 5. Mats Hummels (21. Shkodran Mustafi, 73), 4. Benedikt Hoewedes — 6. Sami Khedira, 16. Philip Lahm (căpitan), 18. Toni Kroos — 8. Mesut Ozil (9. André Schuerrle, 62), 19. Mario Goetze — 13. Thomas Mueller (10. Lukas Podolski, 82). ANTRENOR: Joachim Loew. REZERVE: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 15. Erik Durm, 7. Bastian Schweinsteiger, 14. Julian Draxler, 23. Christoph Kramer, 11. Miroslav Klose.

PORTUGALIA: 12. Rui Patricio — 21. Joao Pereira, 2. Pepe, 3. Bruno Alves, 5. Fabio Coentrao (19. André Almeida, 65) — 4. Miguel Veloso (13. Ricardo Costa, 46), 8. Joao Moutinho, 16. Ricardo Meireles — 17. Nani, 9. Hugo Almeida (11. Éder, 28), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). ANTRENOR: Paulo Bento. REZERVE: 1. Eduardo, 22. Beto — 14. Luís Neto, 6. William Carvalho, 10. Vieirinha, 15. Rafa Silva, 18. Silvestre Varela, 20. Rúben Amorim, 23. Hélder Postiga.

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenți: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toți din Serbia); arbitru de rezervă: Neant Alioum (Camerun).

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS