GERMANIA-ALGERIA și BELGIA-SUA, ultimele optimi de finală de la CM 2014, după ALGERIA-RUSIA 1-1 și COREEA DE SUD-BELGIA 0-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. COREEA DE SUD, RUSIA și ALGERIA au luptat, joi, de la ora 23:00, pentru al doilea loc din GRUPA H care asigura calificarea în optimile de finală ale CM DE FOTBAL 2014.

Vezi și: GERMANIA și SUA merg în optimi la CM 2014. RONALDO pleacă acasă, după SUA-GERMANIA 0-1 și PORTUGALIA-GHANA 2-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cu punctaj maxim după două jocuri, BELGIA s-a impus și în ultimul meci, 0-1, în fața COREEI DE SUD, grație golului marcat de VERTONGHEN în minutul 78, și a terminat pe primul loc GRUPA H de la CM DE FOTBAL 2014.

În celălalt meci al GRUPEI H, RUSIA avea nevoie de victorie cu ALGERIA, pentru a se califica în optimile de finală. Jucătorii lui Fabio Capello au condus din minutul 6, după golul înscris de KOKORIN, dar s-au văzut egalați după o oră de joc, SLIMANI marcând golul care califică ALGERIA în fazele eliminatorii de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA.

Iată clasamentul final al GRUPEI H de la CM 2014:

Belgia - 9 puncte, golaveraj 4-1, 4 meciuri

Algeria - 4p., 6-5, 3 m.

Rusia - 2 p., 2-3, 3 m.

Coreea de Sud - 1 p., 3-6, 3 m.

În optimile de finală ale CM DE FOTBAL 2014, BELGIA va întâlni SUA, în timp ce ALGERIA va avea o misiune aproape imposibilă, dat fiind că va da peste GERMANIA.

Vezi și: CM 2014: REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS