Finala Roland Garros. Ashleigh Barty - Marketa Vondrousova rezultat

Finala Roland Garros 2019 | Ashleigh Barty - Marketa Vondrusova rezultat final

Australianca Ashleigh Barty (23 ani) şi cehoaica Marketa Vondrousova (19 ani) joacă, sâmbătă, finala feminină a turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după victoriile obţinute, vineri, în semifinale.

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, locul 8 WTA şi favorită nr. 8, a câştigat finala feminină a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a dispus în două seturi, 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).

1-0

Cele două jucătoare au ieşit la încălzire. În curând va începe finala feminină de la Roland Garros.

UPDATE: Începerea meciului s-a amânat. Partida trebuia să înceapă la ora 16.00, dar întrucât la Paris plouă puternic, va începe cu întârziere, probabil în jurul orei 17.30.

Ashleigh Barty - Marketa Vondrousova rezultat LIVE TEXT. Meciul se joacă sâmbătă, 8 iunie, începând cu ora 16.00, ora României. Pentru ambele reprezintă o premieră, după ce Barty a jucat anul acesta o primă semifinală de Grand Slam, la Australian Open. DC News transmite partida, în format live text, în cadrul acestui articol

Barty, numărul opt mondial, a trecut în semifinale de americanca Amanda Anisimova (17 ani) cu 6-7 (4), 6-3, 6-3, după o oră şi 51 de minute şi răsturnări de scor incredibile. Anisimova (51 WTA) o învinsese joi, în sferturi, pe românca Simona Halep, deţinătoarea trofeului, cu 6-2, 6-4.

În primul set, Barty a condus cu 5-0, dar jucătoarea de origine rusă a avut o revenire de senzaţie, egalând situaţia, 5-5, iar apoi câştigând în tiebreak (7-4). Anisimova a început excelent setul secund şi a condus cu 3-0, dar nu a păstrat nivelul şi Barty a revenit formidabil, impunându-se cu 6-3. În decisiv, Anisimova a reuşit un break şi a preluat controlul (2-1), dar australianca a câştigat patru ghemuri consecutive, desprinzându-se la 5-2, iar apoi a încheiat conturile cu 6-3.

Jucătoarea de la antipozi a avut 40 de winners, în timp ce Anisimova a reuşit 21. Americanca a fost şi cea care a greşit mai mult, cu 41 de erori neforţate (Barty 33).  Vondrousova (38 WTA) a câştigat cealaltă semifinală cu britanica Johanna Konta (28 ani, 26 WTA) cu 7-5, 7-6 (2), într-o oră şi 45 de minute.

Konta a avut 4-2 şi 5-3 în primul set, dar nu a găsit mijloacele să tranşeze situaţia, a ratat trei mingi de set, pierzând cu 5-7. Britanica a condus şi în actul secund, cu 4-2 şi 5-3, dar Vondrousova a revenit şi a dus setul în tiebreak, unde s-a impus cu 7-2. Konta a fost superioară la mingile direct câştigătoare, 33-21, dar a avut şi mai multe erori neforţate decât adversara, 41-22. Cehoaica devine prima jucătoare sub 20 de ani care joacă o finală de Mare Şlem în ultimii zece ani, precedenta fiind daneza Caroline Wozniacki, în 2009, la US Open. Vondrousova este prima adolescentă care joacă finala turneului de la Roland Garros de la Ana Ivanovic în 2007.