Festivalul Internațional de Film Independent - Retrospectiva 2012

festivalul-anonimul-2012
festivalul-anonimul-2012

Filmele premiate la cea de-a IX-a ediţie a Festivalului de Film Anonimul de la Sfântu Gheorghe, vor fi prezentate între 29 august şi 2 septembrie în Bucureşti, la Noul Cinematograf al Regizorului Român, din cadrul Muzeului Ţăranului Român.

Pe perioada celor cinci zile ale evenimentului care va avea loc în Capitală, vor fi proiectate filmele din competitiile de lungmetraj, scurtmetraj ficţiune si respectiv scurtmetraj animatie, alaturi de o serie de scurtmetraje si mediumetraje românesti, precum si filme din programele paralele ale festivalului.

Iată programul: 29 august - 2 septembrie

Miercuri, 29 august

17.30 Filmul HBO

ALB SI NEGRU/ THE SUNSET LIMITED

R: Tommy Lee Jones (SUA), 87'

INTRAREA LIBERA

19.00 Competitie Scurtmetraj Animatie

TRAPPED

R: Katherine Goellner (SUA), 3'

FELIN HELI. HEFIN AND ALS

R: Chris Daykin (Sri Lanka), 4'

TENDER CLOUDS

R: Eoghan Dunne (Irlanda), 8'

QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO'S THIS HAT?

R: Joana Toste (Portugalia), 5'

SUSPENDED ANIMATION

R: Cam Rossiter (Australia), 15'

CARA DE LUNA / MOONFACE

R: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll (Spania), 6'

A SHADOW OF BLUE

R: Carlos Lascano (Franta), 12'

DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE TRUTH

R: Balbina Bruszewska (Polonia), 6'

LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU

R: Arturo Jauregui Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez (Mexic), 11'

A PAEDOPHILE

R: Nacho Rodriguez (Spania), 2'

EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE

R: Caesar Desmond Fernandez (Spania), 5'

HAPPY CATTLE

R: Nadine M¸ller (Germania), 6'

RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS

R: Frank Morales, Amanda Gil (Spania), 2'

BREATH DANCE

R: Stuart Pound (Anglia), 4'

THIS THIRST

R: FranÁois Vogel (Franta), 4'

IMMERFORT / EVERMORE

R: Christopher Nagel (Germania), 4'

PIRATE PALS

R: Marius Fietzek (Germania), 3'

WALLFLOWER TANGO

R: Wolfram Kampffmeyer (Germania), 7'

POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS?

R: Esau Dharma, Mar Delgado (Spania), 3'

21.00 Competitie Lungmetraj

LA PLAYA D.C.

R: Juan AndrÈs Arango (Columbia- Brazilia- Franta), 90'

Joi, 30 august

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune

ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE

R:Vito Palmieri (Italia), 15'

THE THREEFOLD LIFE OF MAN

R: Johan Andren (Suedia- Germania), 15'

LINTUREKI / BIRD FLIGHT

R: Marjo Viitala (Finlanda), 16'

RODENDAN/ BIRTHDAY

R: Petar Oreskovic (Croatia), 18'

SACHA THE BEAR

R: Henri Desaunay (Franta), 12'

QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN?

R: Ruben Torrejon (Spania), 8'

THE DOLPHIN - SKIN CITY

R: Pierre GaffiÈ (Franta), 20'

O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS

R: Chris Tex (Brazilia), 15'

21.00 Competitie Lungmetraj

VANATORUL/ THE HUNTER

R: Bakur Bakuradze (Rusia), 124'

Vineri, 31 august

16.30 Romanian OFF

PA!/ BYE!

R: Andrei Amarfoaie, 12'

SUSPENSE 101

R: George Dorobantu, 17'

V…GTELEN PERCEK/ INFINITE MINUTES

R: Cecilia FelmÈri, Romania-Ungaria, 19'

TABARA DIN RAZOARE/ THE CAMP IN RAZOARE

R: Cristian Iftime, 22'

STRAINUL/ THE STRANGER

R: Ionut Iuga, 14'

IGLU/ IGLOO

R: Alina Manolache, 8'

VENATORIS ANIMORUM/ SOUL HUNTERS

R: Alexandru Penes, 11'

TRUTH HURTS

R: Andrei Rautu, SUA, 10'

INTRAREA LIBERA

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune

JELLYFISH

R: Gabriela Dworecki (Anglia), 7'

SECOND WIND

R: Sergey Tsyss (Rusia), 7'

COMING SOON

R: Jamil Hendi (Romania), 18'

LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS

R: Damian Dionisio (Argentina), 11'

BARBIE

R: Ali Asgari (Iran), 13'

CHEFU'/ HOUSE PARTY

R: Adrian Sitaru (Romania), 18'

LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES

R: Mario Piredda (Cuba), 12'

CUTIA/ THE BOX

R: Mircea Ghibortz Ghinescu (Romania), 11'

FIVE SIX SEVEN EIGHT!

R: Felipe Bustos Sierra (Scotia), 10'

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS

R: Victor Dumitrovici (Romania), 5'

POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON AMONG OTHERS

R: Pablo Alvarez Lopez (Spania), 9'

21.00 Competitie Lungmetraj

VALEA SFINTILOR/ VALLEY OF SAINTS

R: Musa Syeed (India- SUA), 82'

22.45 Competitie Lungmetraj

18 +/ J'AIME REGARDER LES FILLES

R: FrÈdÈric Louf (Franta), 92'

Sambata, 1 septembrie

17.00 Competitie Scurtmetraj Fictiune

OUTLAND

R: Adina Istrate (Marea Britanie- Romania), 19'

UN ALT CRACIUN

R: Tudor Giurgiu (Romania), 14'

ABGESTEMPELT/ PUNCHED

R: Michael Rittmansberger (Austria), 10'

TENIS/ TENNIS

R: Vladimir Dembinski (Romania), 15'

ORIZONT/ HORIZON

R: Paul Negoescu (Romania), 11'

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN

R: David Casals-Roma (Spania), 15'

GOBBEL

R: Raluca David (Romania), 19'

19.00 Competitie Lungmetraj

PIROGA/ LA PIROGUE

R: Moussa TourÈ (Franta- Senegal- Germania), 87'

21.00 THE DOOR

R: Istv·n SzabÛ (Ungaria- Germania), 97'

Cu: Helen Mirren, Martina Gedeck

22.45 Competitie Lungmetraj

ALPII/ ALPS

R: Yorgos Lanthimos (Grecia), 93'

Duminica, 2 septembrie

15.00 Romanian OFF

DE AZI INAINTE

R: Dorian Boguta, 36'

IN FILM LA NASU'/ IN GODFATHER'S MOVIE

R: Cristina Jacob, 35'

30-40-50

R: Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, 25'

NUMARATOAREA MANUALA/ THE COUNTING DEVICE

R: Daniel Sandu, 21'

HELLO KITTY

R: Millo Simulov, 24'

INTRAREA LIBERA

17.30 Filmul HBO

CINEMA VERITE

R: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (SUA), 86'

INTRAREA LIBERA

19.00 Proiectie filme castigatoare

Premiul special: REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION

R: Florina Dumitrache (Romania), 13'

Premiul Ovidiu Bose Pastina: FULGENZIO

R: Aldo Iuliano (Italia), 14'

Cel mai bun scurtmetraj animatie: TIPATUL/ THE SCREAM

R: Sebastian Cosor (Romania), 3'

Cel mai bun scurtmetraj fictiune: PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE

R: Emanuel Parvu (Romania), 14'

Trofeul ANONIMUL 2012

TOATA LUMEA DIN FAMILIA NOASTRA/ EVERYBODY IN OUR FAMILY

R: Radu Jude (Romania- Olanda), 107'

21.45 ALBERT NOBBS

R: Rodrigo Garcia (Marea Britanie- Irlanda), 113'

Cu: Glenn Close, Mia Wasikowska, Aaron Johnson, Brendan Gleeson, Jonathan Rhys Meyers, Janet McTeer

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play

Cele mai noi știri

Cele mai citite știri





Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt1
YesMy