Familiile a doi jurnaliști, uciși pentru că dezvăluiau fapte de corupție, cer Consiliului UE s-o susține la Laura Codruța Kovesi pentru funcția de procuror-șef european.
Scrisoarea înaintată secretarului general al Consiliului UE de către familia jurnalistei malteze Daphne Caruana Galizia şi familia jurnalistului slovac Jan Kuciak, ucişi fiindcă dezvăluiau acte de corupţie, a fost publicată de către europarlamentarul Cristian Preda.
Familiile jurnaliștilor uciși susțin că Laura Codruța Kovesi este cea mai potrivită pentru conducerea EPPO. ”S-a arătat dispusă să acuze persoane corupte atunci când alte instituţii nu făceau acest lucru”, se arată în scrisoare. ”Kovesi ştie ce este necesar pentru a preveni uciderea altor jurnalişti care fac investigaţii asupra corupţiei, spălării banilor şi fraudei fiscale din statele europene”, mai scrie în document.

