Dinamo - Hermannstadt, meci interzis cardiacilor. Dramatism total

Dinamo
Dinamo

Dinamo Bucureşti a învins-o in extremis pe nou-promovata FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă, într-un meci din etapa a şasea a Ligii I de fotbal. Dinamo s-a impus în ultimul minut de joc!

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de portughezul Diogo Salomao (4) şi croatul Ivan Pesic (90+4), sibienii reuşind egalarea imediat după pauză prin congolezul Jordan Nkololo (48).

Dinamo a controlat prima repriză, a marcat rapid un gol, iar apoi a trimis mingea în bară de două ori, prin Daniel Popa (13) şi Sergiu Popovici (24).

Oaspeţii au egalat după pauză, dar la scurt timp au rămas în zece oameni (55), atacantul congolez Juvhel Tsoumou primind două cartonaşe galbene în decurs de un minut. Croatul Pesic, introdus în min. 75, a marcat golul victoriei din pasa lui Dan Nistor.

Dinamo are trei victorii în acest campionat, toate obţinute acasă, în timp ce FC Hermannstadt a pierdut toate cele trei partide jucate în deplasare.

FC Dinamo Bucureşti - AFC Hermannstadt 2-1 (1-0), Stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat: Diogo Salomao (4), Ivan Pesic (90+4), respectiv Jordan Nkololo (48).