Cele mai citite

Deputații au votat: Cartele prepay doar cu buletinul

Autor: Diana Herbei
cartele_prepay_54622700

Camera Deputaților a adoptat astăzi inițiativa legislativă care obligă deținătorii de cartele telefonice preplătite (pre-pay) să-și prezinte datele personale de identificare.

Proiectul de lege a fost adoptat cu 195 de voturi \"pentru\", 20 de voturi \"împotrivă\" și 75 de abțineri. 

Legea este ordinară, Camera Deputaţilor fiind for decizional. Senatul a adoptat anterior iniţiativa legislativă.

VEZI ȘI: CARTELELE PREPAY, din 2016 doar cu buletinul

Legea va intra în vigoare, dacă textul va fi adoptat în această formă, la 1 ianuarie 2015. Cu toate acestea, legea prevede o perioadă de un an, respectiv până la 1 ianuarie 2016, pentru ca posesorii de cartele preplătite să aibă posibilitatea de a furniza operatorilor de telefonie datele personale de identificare, în caz contrar, numărul fiind anulat, scrie mediafax.ro.

 

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close