CM 2014: URUGUAY - ANGLIA 2-1. SUAREZ îi trimite acasă pe britanici

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. URUGUAY și ANGLIA s-au întâlnit, joi seară, de la ora 22:00, în derby-ul supraviețuirii din GRUPA D de la CUPA MONDIALĂ 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Absent în primul meci, pierdut de URUGUAY, LUIS SUAREZ a marcat o „dublă” cu ANGLIA și i-a trimis pe britanici acasă. De partea cealaltă, WAYNE ROONEY a înscris pentru ANGLIA, a doua forță europeană care părăsește rapid CM 2014, după SPANIA.

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

Vârful lui Liverpool a deschis scorul în minutul 39, din centrarea lui Cavani, după o lecție de contraatac oferită de sud-americani.

WAYNE ROONEY a egalat în minutul 75, după ce ratase o ocazie imensă câteva minute mai devreme, când Muslera s-a opus excelent, dar și după ce a lovit bara în prima repriză, de doi metri de poartă. Atacantul lui Manchester United a finalizat simplu centrarea venită din flancul drept, de la Johnson, care a reușit o acțiune personală de toată frumusețea.

Cu doar cinci minute înainte de fluierul final, LUIS SUAREZ este lăsat singur cu portarul de o deviere nefericită a lui Gerrard și înscrie cu un șut năprasnic, fără speranțe pentru Hart. S-a terminat URUGUAY - ANGLIA 2-1, iar europenii sunt eliminați de la CM 2014, în timp ce sud-americanii vor lupta în ultimul meci, cu ITALIA, pentru calificarea în optimile de finală.

Vezi și: PERLE ale comentatorilor CM 2014: HOSSU-LONGIN a calculat greșit

Echipe de start:

URUGUAY: 1. Fernando Muslera — 22. Martin Caceres, 13. Jose Maria Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 6. Alvaro Pereira — 20. Alvaro Gonzalez (4. Jorge Fucile, 79), 17. Egidio Arevalo Rios, 7. Cristian Rodriguez — 14. Nicolas Lodeiro (11. Christian Stuani, 67) — 9. Luis Suarez (19. Sebastian Coates, 88), 21. Edinson Cavani. ANTRENOR: Oscar Washington Tabarez. REZERVE: 12. Rodrigo Munoz, 23. Martin Silva — 2. Diego Lugano, 5. Walter Gargano, 8. Abel Hernandez, 10. Diego Forlan, 15. Diego Perez, 18. Gaston Ramirez.

ANGLIA: 1. Joe Hart — 2. Glen Johnson, 5. Gary Cahill, 6. Phil Jagielka, 3. Leighton Baines — 4. Steven Gerrard (căpitan), 14. Jordan Henderson (18. Rickie Lambert, 87) — 19. Raheem Sterling (21. Ross Barkley, 64), 10. Wayne Rooney, 11. Danny Welbeck (20. Adam Lallana, 71) — 9. Daniel Sturridge. ANTRENOR: Roy Hodgson. REZERVE: 13. Ben Foster, 22. Fraser Forster — 7. Jack Wilshere, 8. Frank Lampard, 12. Chris Smalling, 15. Alex Oxlade-Chamberlain, 16. Phil Jones, 17. James Milner, 23. Luke Shaw.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; arbitri asistenți: Roberto Alonso Fernandez, Juan Yuste (toți din Spania); arbitru de rezervă: Alireza Faghani (Iran).