CFR Cluj - Viitorul Constanța, rezultat final

Ianis Hagi, Viitorul Constanța

CFR Cluj - Viitorul Constanța este derby-ul etapei, într-un meci decisiv din Play-off. CFR Cluj întâlnește, pe teren propriu, Viitorul Constanța. DC News transmite in format live text principalele momente ale partidei.

CFR Cluj a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-1 (0-1), luni seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 7-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal. FC Viitorul a condus cu 1-0 la pauză, prin golul marcat de Rivaldinho (14), dar campioana a revenit după pauză şi a punctat de trei ori, prin Mario Camora (57), cu un şut din afara careului, deviat de Valentin Costache, Juan Culio (67 - penalty), după un fault comis de Virgil Ghiţă asupra lui Billel Omrani, şi Paulo Vinicius (74), în urma unei lovituri de colţ. CFR a ratat două ocazii în prima repriză, prin Culio (32) şi Omrani (45+2), iar echipa antrenată de Gheorghe Hagi a ratat prin Rivaldinho (47).

CFR Cluj e neînvinsă de zece etape, în care a obţinut şapte victorii şi trei egaluri. FC Viitorul venea după patru etape fără eşec, două victorii şi două egaluri. În sezonul regulat confruntările directe s-au încheiat cu victorii în deplasare, 2-1 pentru FC Viitorul şi 1-0 pentru CFR Cluj. Clujenii au câştigat şi în turul play-off-ului cu 1-0.

PAUZĂ CFR CLUJ - VIITORUL CONSTANȚA, SCOR 0-1

Min. 41 Damjan Djokovic (CFR Cluj) reușește să tragă, dar șutul său ratează poarta.

Min. 38  Emmanuel Culio șutează pe lângă poartă

Min. 32  Emmanuel Culio (CFR Cluj) șutează pe poartă, dar ratează

Min. 23 Ianis Hagi (Viitorul Constanta) trage un șut, dar nu prinde spațiul porții

Min. 20 Denis Dragus (Viitorul Constanta) a fost avertizat cu un cartonaș galben

Min. 14 Rivaldinho deschide scorul. CFR Cluj - Viitorul Constanța, 0-1

Min. 6 Bogdan Țiru, de la Viitorul Constanța, vede cartonașul galben

Min. 5 Ciprian  Deac, Cfr Cluj, șutează pe lângă poartă

A început derby-ul etapei, CFR Cluj - Viitorul Constanța

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - C. Deac, I. Costache, Omrani
Rezerve: Jesus Fernandez - Peteleu, Mureșan, Itu, Moutinho, A. Păun, C. Bud
Antrenor: Dan Petrescu

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer - T. Băluță, Vână, Houri - I. Hagi, Drăguș, Rivaldinho
Rezerve: Tordai - V. Achim, A. Ciobanu, G. Ganea, P. Iacob, Eric, R. Boboc
Antrenor: Gică Hagi

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova) / Asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui) și Adrian Popescu (Craiova)

Pe stadionul Dr. Constantin  Rădulescu din Cluj-Napoca se vor confrunta două echipe care luptă pentru obiective diferite. FCSB s-a apropiat la doar două puncte de CFR după meciul de aseară câștigat în fața Astrei Giurgiu, scor 1-0. Însă, formația antrenată de Dan Petrescu nu își permite pași greșiți, simțind presiunea FCSB-ului, care aspiră la titlul de campioană.

Viitorul lui Gheorghe Hagi se duelează cu CSU Craiova pentru locul 3 din clasament, care asigură prezența în Europa League.