€ 5.0920
|
$ 4.3641
|
Curs valutar: € 5.0920
|
$ 4.3641

Urmărește dezbaterea live

 

Caz Khashoggi. Merkel, decizie privind exportul de arme

merkel_pas_38695500 Angela Merkel
 

Guvernul german nu a luat încă o decizie în privinţa extinderii interdicţiei asupra exporturilor de arme către Arabia Saudită, a declarat joi cancelarul german Angela Merkel.

Un anunţ va fi făcut "când va veni momentul", a spus Merkel.

Embargoul la export pentru toate proiectele şi acordurile militare cu Arabia Saudită, inclusiv cele deja autorizate, a fost introdus în noiembrie în urma uciderii jurnalistului disident saudit Jamal Khashoggi în Consulatul Arabiei Saudite la Istanbul.

Interdicţia privind vânzările de armament expiră la 9 martie, iar guvernul german trebuie să decidă dacă o va prelungi.

Miercuri, ministrul german de externe Heiko Maas a spus că interdicţia privind vânzările de arme va fi suspendată doar când sunt înregistrate progrese în procesul de pace din Yemen, unde Arabia Saudită conduce o coaliţie de nouă ţări care sprijină trupele guvernamentale împotriva rebelilor houthi susţinuţi de Iran.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close