CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: ELVEȚIA - FRANȚA 2-5. „Cocoșii galici” merg în optimile de finală

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ELVEȚIA și FRANȚA s-au întâlnit, vineri, de la ora 22:00, într-un meci contând pentru etapa a doua din GRUPA E de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBAL 2014.

Vezi și: COSTA RICA s-a calificat în optimi de finală la CM 2014, după ITALIA - COSTA RICA 0-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. FRANȚA a dat de pământ cu ELVEȚIA, scor 2-5, în duelul câștigătoarelor din prima etapă a GRUPEI E de la CM 2014. Golurile „cocoșilor galici” au fost marcate de GIROUD, MATUIDI, VALBUENA, BENZEMA și SISSOKO. Mai mult, în minutul 32, BENZEMA a ratat un penalty, iar Cabaye a trimis în bară mingea respinsă de Benaglio. De partea cealaltă, elvețienii s-au trezit prea târziu, când erau conduși cu 0-5, și au reușit doar să reducă din diferență, prin DZEMAILI și XHAKA.

FRANȚA a deschis scorul în minutul 17, prin GIROUD, care a marcat cu capul, după un corner. La faza imediat următoare, BENZEMA a recuperat un balon și l-a angajat pe MATUIDI, care a dublat avantajul „cocoșilor galici”, cu un șut la colțul scurt.

În minutul 32, BENZEMA a ratat un penalty pe care tot el l-a obținut. Benaglio a reușit să respingă, iar Cabaye a trimis în transversală din 6 metri, cu poarta goală în față.

Cu 5 minute înainte de pauză, FRANȚA le-a predat adversarilor o lecție de contraatac, finalizată cu gol de VALBUENA, care a dus scorul la 0-3.

Jucătorii lui Didier Deschamps au continuat să atace și după pauză, iar BENZEMA a reușit să marcheze al treilea său gol de la CM 2014, în minutul 67.

SISSOKO a făcut 0-5 în minutul 73, cu un șut plasat la colțul lung.

Elvețienii s-au trezit în ultimele zece minute. DZEMAILI a înscris în minutul 81, dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri de poartă, iar XHAKA a stabilit scorul final în minutul 87, cu o execuție splendidă din vole.

ECHIPE DE START:

ELVEȚIA: 1. Diego Benaglio — 2. Stephan Lichtsteiner, 5. Steve von Bergen (4. Philippe Senderos, 9), 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez — 8. Gokhan Inler (căpitan), 11. Valon Behrami (15. Blerim Dzemaili, 46) — 23. Xherdan Shaqiri, 10. Granit Xhaka, 18. Admir Mehmedi — 9. Haris Seferovic (19. Josip Drmic, 69). ANTRENOR: Ottmar Hitzfeld. REZERVE: 12. Yann Sommer, 21. Roman Buerki — 3. Reto Ziegler, 6. Michael Lang, 7. Tranquilo Barnetta, 14. Valentin Stocker, 16. Gelson Fernandes, 17. Mario Gavranovic, 22. Fabian Schaer.

FRANȚA: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 5. Mamadou Sakho (21. Laurent Koscielny, 66), 3. Patrice Evra — 6. Yohan Cabaye — 14. Blaise Matuidi, 18. Moussa Sissoko — 8. Mathieu Valbuena (11. Antoine Greizmann, 82), 9. Olivier Giroud (19. Paul Pogba, 63), 10. Karim Benzema. ANTRENOR: Didier Deschamps. REZERVE: 16. Stephane Ruffier, 23. Mickael Landreau — 7. Remy Cabella, 12. Rio Mavuba, 13. Eliaquim Mangala, 15. Bacary Sagna, 17. Lucas Digne, 20. Loic Remy, 22. Morgan Schneirderlin.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitri asistenți: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toți din Olanda); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014