€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Blue Origin amână prima lansare a rachetei New Glenn până la sfârșitul anului 2022

blue_origin_amana_lansarea_rachetei_new_glenn_52259400 Jeff Bezos, fondatorul Blue Origin
 

Compania lui Jeff Bezos, Blue Origin, a anunțat amânarea primei lansări a rachetei New Glenn până la sfârşitul lui 2022.

Blue Origin, compania miliardarului Jeff Bezos, a amânat cu un an prima lansare a rachetei sale New Glenn, până la sfârşitul lui 2022. Decizia vine după pierderea unor contracte majore de lansare de rachete cu Pentagonul, ce au fost atribuite companiilor SpaceX şi ULA, scrie CNBC.

Compania vrea acum ca prima lansare a New Glenn să aibă loc în trimestrul patru al anului 2022. Inițial, termenul era sfârșitul anului 2021. 

Potrivit sursei citate, reprezentanții Blue Origin au explicat că „ţinta actualizată a zborului inaugural a fost stabilită ca urmare a deciziei recente a Space Force de a nu selecta New Glenn” pentru cea mai recentă rundă de contracte privind lansările care au legătură cu securitatea naţională.

„Sperăm să lansăm în viitor încărcături NSSL şi rămânem dedicaţi să servim misiunea de apărare naţională a SUA”, a mai transmis Blue Origin, într-un comunicat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Alegeri primar București 2025: Pe cine ați votat?
C. Drulă
D. Băluță
G. Burcea
C. Ciucu
A. Ciceală
L. Florea
Gh. Macovei
O. Crețu
M. Lasca
R. Lazăr
A. Alexandrescu
D. Trifu
Gh. Nețoiu
A. Negrotă
F. Titian
Trimite răspunsul
x close