Angelique Kerber, eliminată de la Roland Garros

Angelique Kerber, locul 5 WTA, a fost învinsă, duminică, în primul tur al French Open, cu scorul de 6-4, 6-2, de rusoaica de 18 ani Anastasia Potapova, locul 81 WTA.

Potapova s-a impus după un meci care a durat mai puţin de o oră şi 15 minute. Aceasta a fost a doua victorie obţinută de Potapova la un grand slam, după ce împotriva frnţuzoaicei Pauline Parmentier, la Australia Open.

În turul al doilea, Potapova va evolua ori cu Marketa Vondrousova din Cehia, locul 38 WTA. ori cu Yafan Wang din China, locul 56 WTA.

Kerber, care nu era pe aceeaşi parte a tabloului cu Simona Halep, a jucat anul trecut în sferturi, fază în care a fost eliminată chiar de jucătoarea română, care a câştigat ulterior turneul.

Vezi si: Navratilova: Osaka poate că este nr. 1, dar Halep este favorita de la Paris - VIDEO