Wozniacki, în finală la Eastbourne. Diferența față de Halep

Darius Muresan / 29 iun 2018 / 18:10 Salveaza PDF Comentarii
Wozniacki halep
Descriere foto: Wozniacki halep

Caroline Wozniacki (27 de ani, 2 WTA) a trecut de Angelique Kerber (30 de ani, 11 WTA), scor 2-6, 7-6(4), 6-5, și s-a calificat în finala turneului WTA de la Eastbourne.

Angelique Kerber a servit impecabil în primul set. Cu un procentaj de 92 la sută al punctelor câștigate pe primul serviciu și profitând de lipsa de combatitivitate a danezei, Kerber a închis setul în doar 31 de minute, informează GSP.

Caroline Wozniacki a salvat o minge de meci în setul secund, apoi a fructificat mignea de break avută cu un superbackhand în lung de linie și a dus disputa în tie-break. Acolo nu i-a dat nicio șansă nemțoaicei, pe care a învins-o la 4.

Câștigătoarea de anul acesta de la Australian Open a forțat exact când a trebuit în setul decisiv. A reușit un break rapid, la scorul de 2-2, apoi a reușit de fiecare dată să iasă din încurcătură datorită serviciului sigur, salvând două mingi de break ale lui Kerber, mai scrie sursa citată.

Daneza și-a egalat astfel performanța de anul trecut.

Diferenta dintre Wozniacki (nr. doi mondial) și Simona Halep, liderul mondial, este în acest moment de 1.126 de puncte.

Copyright 2018 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.