Wimbledon. Rezultatele turului doi

Mihai Ciobanu / 06 iul 2018 / 09:56 Salveaza PDF Comentarii
Tenis
Descriere foto: Tenis

Jelena Ostapenko s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon.

Jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a trecut uşor de belgianca Kirsten Flipkens, cu 6-1, 6-3. 

Letona, campioană în 2017 la Roland Garros şi cap de serie numărul 12 pe gazonul de la All England Club, va juca în turul al treilea cu rusoaica Vitalia Diatcenko, cea care a învins-o în primul tur pe Maria Şarapova. 

Joi au obţinut victorii belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 15, şi Dominika Cibulkova (Slovacia), care vor fi adversare în turul al treilea. Câştigătoarea o va înfrunta în optimi pe învingătoarea dintre românca Simona Halep, principala favorită, şi taiwaneza Su-Wei Hsieh. 

Rezultatele înregistrate joi în turul al doilea la Wimbledon: 
Simona Halep (România/N.1) - Saisai Zheng (China) 7-5, 6-0 
Su-Wei Hsieh (Taiwan) - Lara Arruabarrena (Spania) 6-3, 6-3 
Dominika Cibulkova (Slovacia) - Johanna Konta (Marea Britanie/N.22) 6-3, 6-4 
Elise Mertens (Belgia/N.15) - Sachia Vickery (SUA) 6-1, 6-3 
Jelena Ostapenko (Letonia/N.12) - Kirsten Flipkens (Belgia) 6-1, 6-3 
Vitalia Diatcenko (Rusia) - Sofia Kenin (SUA) 6-4, 6-1 
Daria Gavrilova (Australia/N.26) - Samantha Stosur (Australia) 6-4, 6-1 
Aleksandra Sasnovici (Belarus) - Taylor Townsend (SUA) 6-0, 6-4 
Alison Van Uytvanck (Belgia) - Garbine Muguruza (Spania/N.3) 5-7, 6-2, 6-1 
Anett Kontaveit (Spania/N.28) - Jennifer Brady (SUA) 6-2, 7-6 (7/4) 
Ashleigh Barty (Australia/N.17) - Eugenie Bouchard (Canada) 6-4, 7-5 
Daria Kasatkina (Rusia/N.14) - Iulia Putinţeva (Kazahstan) 6-2, 6-3 
Angelique Kerber (Germania/N.11) - Claire Liu (SUA) 3-6, 6-2, 6-4 
Naomi Osaka (Japonia/N.18) - Katie Boulter (Marea Britanie) 6-3, 6-4 
Carla Suarez Navarro (Spania/N.27) - Sara Sorribes Tormo (Spania) 6-4, 6-1 
Belinda Bencic (Elveţia) - Alison Riske (SUA) 1-6, 7-6 (12/10), 6-2 
Barbora Strycova (Cehia/N.23) - Lesia Ţurenko (Ucraina) 6-1, 6-4 
Katerina Siniakova (Cehia) - Ons Jabeur (Tunisia) 5-7, 6-4, 9-7 



Te-ar putea interesa







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2018 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.25