Volei masculin: CSA Steaua - Benfica, rezultat final în Cupa Challenge

CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă în deplasare de Benfica Lisabona.

Așadar, CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă de Benfica Lisabona, cu scorul de 3-1 (25-19, 19-25, 25-15, 28-26), miercuri seara, în manşa secundă a optimilor de finală ale Cupei Challenge la volei masculin.

Benfica s-a calificat în sferturile de finală după ce câştigase şi la Bucureşti, cu 3-2. Steaua a avut mai multe mingi de 2-2, dar le-a ratat, iar lusitanii au întors scorul şi au obţinut victoria şi calificarea, după o oră şi 56 de minute.

Ciprian Matei, cu 21 puncte, a fost cel mai bun om al Stelei, susţinut de Marko Nikolic, 11 puncte. De la campioana Portugaliei s-au remarcat Hugo Fernando Lucas Gaspar, cu 24 puncte, Miroslav Gradinarov, 16 puncte, Flávio Antonio Santos Soares, 11 puncte, etc.

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Alexis Fuentes Barrasa şi de ucraineanul Vladimir Paievski.

Benfica elimină astfel a doua echipă românească din competiţie, după ce într-un tur anterior a învins-o şi pe ACS VM Zalău, potrivit Agerpres.