Vlad Chiricheș, integralist în Tottenham - Manchester United 0-0

Românul Vlad Chiricheș a fost titular duminică în derby-ul etapei din Premier League, dintre Tottenham și Manchester United. Partida s-a încheiat cu scorul de 0-0, iar evoluția lui Chiricheș a fost extrem de apreciată, în fața unor adversari colosali, precum Rooney, Van Persie sau Falcao.

Românul a fost folosit în flancul drept al defensivei londoneze și a evoluat foarte bine, reușind numeroase intervenții excelente în fața ofensivei adverse.

Chiricheș s-a făcut remarcat încă din primele minute ale jocului, după ce l-a blocat de două ori în careu pe Radamel Falcao.

În minutul 23, Mata a trimis mingea în bară, din lovitură liberă, după care fundașul român a respins de pe linia porţii, din fața lui Van Persie.

Chiar dacă a fost mai periculoasă și a avut numeroase ocazii de gol, Manchester United nu a reuşit să câştige pe terenul lui Tottenham şi încheie anul pe locul 3 în Premier League, cu 36 de puncte. Londonezii au acumulat 31 de puncte şi se află pe poziția a șasea.

Şase meciuri a jucat Vlad Chiricheş în Premier League, iar în cinci dintre ele a fost titular, scrie gsp.ro.

Vezi și: Chiricheș, desființat după debutul din acest sezon de Premier League