Victorie superbă pentru Irina Begu, după o revenire spectaculoasă

Românca Irina Begu, a șaptea favorită a turneului WTA de la Moscova, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale competiției din capitala Rusiei, dotată cu premii totale în valoare de 702.900 dolari. Irina Begu a învins-o în primul tur pe bulgăroaica Tsvetana Pironkova, scor 1-6, 7-2 (2), 6-2.

După un prim set adjudecat fără drept de apel (1-6), Pironkova a servit în setul secund de două ori pentru meci, la 5-4 și 6-5. Begu a reușit însă de fiecare dată break-ul și apoi s-a impus in tie-break (7-2). Românca, finalistă anul trecut la Moscova, a dominat setul decisiv (6-2) și a obținut victoria după două ore și cinci minute de joc.

În urma acestei victorii, Irina Begu și-a asigurat un cec de 10.790 dolari și 55 de puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o adversară venită din calificări.

Pe tabloul de simplu se mai află două românce, Monica Niculescu (adversară Anastasia Pavlyucenkova) și Alexandra Dulgheru (adversară Karolina Pliskova).