Veste proastă pentru Simona Halep, după ce a fost eliminată la Doha

Înfrângerea suferită marți de Simona Halep în turul secund al turneului de la Doha (Qatar) în fața rusoaicei Elena Vesnina, o va costa pe jucătoarea română de tenis locul 4 în clasamentul WTA, scrie doartenis.ro.

La scurt timp după ce Simona Halep a fost eliminată de la Doha, Garbine Muguruza a învins-o, în aceeași fază, pe japoneza Nao Hibino, scor 6-2, 6-0. Cu această victorie, iberica a depășit-o în clasamentul mondial pe Simona Halep, care va ocupa, de lunea viitoare, poziția a cincea în lume.

Simona Halep, numărul patru mondial, a fost învinsă, marți seara, de Elena Vesnina cu 6-7 (1), 6-4, 6-1, în runda a doua a turneului WTA Premier de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.517.250 dolari.

Pentru participarea la turneul de la Doha, Simona Halep va primi 15.185 dolari și 60 de puncte WTA.