Universitatea Craiova - Astra, meci interzis cardiacilor. Presiune IMENSĂ pe FCSB

Universitatea Craiova

După un meci mediocru, U Craiova a fost salvată pe final de Mitriță.

Oltenii au învins-o pe Astra cu 1-0 și au urcat temporar pe locul 2 în play-off.

Prima ocazie a partidei a venit în minutul 18, când lovitura liberă executată de Mitriță a fost boxată de Plamen Iliev.

Oltenii au mai fost periculoși în minutul 35, când Gustavo a încercat o reluare spectaculoasă cu călcâiul, execuție care s-a dus însă peste poartă, informează GSP.

În minutul 63, craiovenii au avut o ocazie uriașă, dar Erico da Silva a scos de pe linia porții șutul lui Martici.

Craiova a dat lovitura în minutul 82, când Mitriță a înscris simplu din 6 metri după o centrare venită de la Mateiu.

Devis Mangia a surprins înaintea acestui meci, alegând să-l lase pe bancă pe Băluță. În schimb, în această seară a debutat portughezul Andre Santos, care nu a impresionat însă. Bancu, marcatorul golului din meciul cu Dinamo din sferturile Cupei, nu a fost în lot, fiind menajat.

Grație victoriei, Craiova a urcat pe locul 2. Oltenii au 29 de puncte, dar pot fi devansați de FCSB, care joacă duminică cu Viitorul. Astra e pe 5, cu 22 de puncte.