Trofeul Carpaţi: România B - Rusia, rezultat final

Campioana olimpică Rusia a fost învinsă de România B, la Trofeul Carpaţi.

Campioana olimpică en titre, Rusia, a fost învinsă surprinzător de selecţionata secundă a României, cu scorul de 25-24 (11-12), vineri, în Sala Polivalentă Ioan Kunst-Ghermănescu din Bucureşti, în partida de debut a ediţiei a 50-a a Trofeului Carpaţi la handbal feminin. Golul victoriei a fost marcat de extrema Cristina Boian, pe contraatac.

Rusia a condus la un singur gol la pauză, cu 12-11, după un joc foarte bun de apărare al României B. În partea secundă, tricolorele au reuşit să preia conducere la două goluri, cu 16-14 şi 19-17. Rusia a restabilit egalitatea, 20-20, cu zece minute înainte de final, dar România B a continuat să joace excelent şi a smuls victoria.

Au evoluat echipele:

România B: Paula Teodorescu, Diana Ciucă - Nicoleta Dincă 2, Bianca Bazaliu 4, Raluca Petruş 1, Anca Polocoşer 2, Andreea Târşoagă 1, Andreea Popa 6 goluri, Mădălina Zamfirescu 1, Daria Bucur, Alina Ilie, Ştefania Lazăr 3, Cristina Boian 1, Sonia Seraficeanu 1, Mădălina Conache, Lorena Ostase 3.
Selecţioner: Ambros Martin.

Rusia: Ana Sedoikina, Elena Utkina, Kira Trusova - Daria Samohina 3, Iulia Markova 1, Ekaterina Barkalova 1, Ana Sen 1, Elizaveta Malaşenko 1, Iaroslava Frolova 2, Irina Nikitina, Ksenia Makeeva 2, Valeria Maslova 4, Ana Kocetova 3, Irina Snopova, Antonina Skorobogatcenko 3, Iulia Managarova, Marina Sudakova 2, Maria Dudina 1.
Selecţioner: Evgheni Trefilov.

În al doilea meci de vineri, România A va înfrunta echipa Serbiei, de la ora 18,30. Turneul de la Bucureşti este o ultimă verificare pentru cele trei echipe înaintea Campionatului European din Franţa (29 noiembrie - 16 decembrie).