Tenis: Alexandra Cadanțu și Georgia Crăciun au pierdut meciurile de duminică

Ana Bogdan
Ana Bogdan

Jucătoarele de tenis Alexandra Cadanțu și Georgia Crăciun au pierdut meciurile susținute, duminică, la Arenele BNR din Bucureşti, în runda a doua a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului BRD Bucharest Open, din cadrul circuitului WTA.

Cadanțu (27 ani, 172 WTA) a fost învinsă de croata Tena Lukas (22 ani, 326 WTA), cu 6-4, 7-6 (3), într-o oră și 47 de minute. Georgia Crăciun (18 ani, 516 WTA) a fost întrecută, la rândul său, de olandeza Arantxa Rus (26 ani, 157 WTA), cu 6-3, 6-2, într-o oră și 25 de minute, notează Agerpres. Ambele românce vor primi pentru participare câte 730 dolari și 10 puncte WTA.

De asemenea, partida dintre Alexandra Dulgheru (28 ani, 358) și italianca Jasmine Paolini (21 ani, 133 WTA), principala favorită a fazei preliminare, a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 2-1 pentru Paolini în setul secund, după ce românca luase primul set cu 6-3.