Tecău și Rojer, VICTORIE la Sydney

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Sydney. Aceștia au câștigat cu 2-6, 6-4, 10-5 în fața echipei Matt Reid/Jordan Thompson.

Tecău și Rojer, favoriții numărul patru ai probei, s-au impus în 63 de minute, aceasta fiind prima lor victorie în 2017. Tecău și partenerul său au început greoi și au cedat primul set fără drept de apel, cu 2-6. Cei doi și-au reglat jocul și în setul al doilea au condus ostilitățile, având 5-2 și serviciul, dar australienii au reușit break și s-au apropiat apoi la 5-4, însă setul a revenit perechii Tecău/Rojer. În super tiebreak, Tecău și Rojer au dominat și s-au impus clar cu 10-5.

Perechea româno-olandeză și-a luat revanșa în fața cuplului Reid/Thompson, care câștigase anul trecut în primul tur la Sydney cu 4-6, 7-6 (9), 10-4, scrie Agerpres.