€ 5.0978
|
$ 4.4169
|
Curs valutar: € 5.0978
|
$ 4.4169
 

Taximetriștii vor elibera bon fiscal pentru bacșiș

taximetrist_41019200

Taximetriștii vor elibera bon fiscal și pentru bacșiș, în afara bonului fiscal emis conform distanţei parcurse şi tarifului perceput pe kilometru.

La finalul şedinţei de miercuri în care Guvernul a impus fiscalizarea bacşişului şi înregistrarea acestuia pe bon fiscal separat, jurnaliştii l-au întrebat pe ministrul Finanţelor dacă măsura va fi aplicată şi în cazul celor care livrează pizza la domiciliu, altor servicii de curierat la domiciliu sau taximetriştilor, iar el a răspuns afirmativ.

\"La taxi, are aparat de marcat şi poate să marcheze diferenţa\", a spus Teodorovici.

Atenţionat de jurnalişti că, în prezent, aparatul de taxat emite chitanţă ca urmare a unui produs între numărul de kilometri parcurşi şi tariful pe kilometru, ministrul a explicat că trebuie aduse modificări.

\"Poate fi modificat încât să permită şi o astfel de tastare a bacşişului lăsat de client\", a afirmat Teodorovici.

Pentru celelalte categorii menţionate de jurnalişti, ministrul nu a oferit o explicaţie referitoare la modul în care măsura se va putea aplica.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Închide
Paștele Catolic ar trebui să fie în aceeași zi cu Paștele Ortodox?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close