Supercupa Franței. PSG a zdrobit Monaco

PSG, nou record al masei salariale după venirea lui Messi, Ramos, Hakimi şi Wijnaldum

Echipa de fotbal Paris Saint-Germain a câştigat Supercupa Franţei, după un categoric 4-0 cu AS Monaco, vedeta Neymar jucând la învingători din minutul 76 al meciului disputat în oraşul chinez Shenzhen.

Angel Di Maria (minutele 32 şi 90+2), Christopher Nkunku (39) şi Timothy Weah (67) au înscris golurile în primul meci oficial pentru PSG sub comanda antrenorului german Thomas Tuchel.

Legendarul portar italian Gianluigi Buffon, venit în această vară la PSG, a câştigat al 23-lea trofeu din cariera sa.

Neymar nu mai jucase pentru PSG din februarie, când a suferit o accidentare. El a revenit în tricoul Braziliei înainte de Cupa Mondială 2018, iar după eliminarea Selecao în sferturi de finală a avut o vacanţă de câteva săptămâni, aminteşte AFP.

PSG nu a avut în lot staruri ca Edinson Cavani şi Kylian Mbappe. Din lot nu a făcut parte nici Virgiliu Postolachi, atacantul de 18 ani originar din Republica Moldova, care a înscris golul victoriei în amicalul de luni cu Atletico Madrid.

PSG a câştigat pentru a şasea oară consecutiv Supercupa Franţei. Parizienii s-au impus în sezonul trecut Ligue 1, Cupa Franţei şi Cupa Ligii.