„Suntem UMILIŢI!", au scris ziariști brazilieni. Haosul a cuprins metropolele braziliene

Germania a redus la tăcere Brazilia în prima semifinală a Campionatului Mondial 2014. Scorul de la pauză, 5-0,  era de necrezut. După partidă, în Brazilia s-a instaurat haosul, în marile metropole suporterii dând foc la steagul național.

Tabela de marcaj arată la pauză 5-0 pentru Germania. Un scor pe care nimeni nu şi-l imagina înainte de startul primei semifinale de la CM 2014. „Sumtem umiliţi!" titra mare, la pauză, cotidianul online de sport Lancenet.

„Aşa arată o ECHIPĂ care joacă împotriva unei GLOATE", constatau jurnaliştii brazilieni care transmit meciul în direct de pe stadion pentru publicaţia citată.

La 6-0, publicaţia titra mare: „MASACRU! O lume întreagă a văzut masacrul la care a fost supusă Brazilia din partea selecţionatei Germaniei!"

Înfrângerea suferită de Brazilia în faţa Germaniei, scor 1-7, în prima semifinală a Campionatului Mondial, a provocat furia brazilienilor. Au avut loc proteste de stradă în timpul cărora s-a dat foc la steagul național.