STROMSGODSET - STEAUA 0-1, în TURUL 2 preliminar din CHAMPIONS LEAGUE. IANCU a adus victoria „roș-albaștrilor”

Steaua este aproape de calificarea în turul 3 preliminar din Champions League, după ce a învins miercuri seara campioana Norvegiei, Stromsgodset, în prima manșă a turului 2 preliminar. „Roș-albaștrii” s-au impus în Norvegia cu scorul de 1-0, grație golului superb marcat de Gabi Iancu, în minutul 48.

Steaua a început destul de slab partida din Norvegia, iar gazdele au avut mai multe ocazii de a marca în prima repriză, însă Arlauskis a închis poarta.

Steaua a revenit după pauză și a reușit să marcheze la 3 minute de la reluare, prin Iancu, angajat perfect de Sânmărtean. Tânărul mijlocaș ofensiv a preluat pe piept și l-a lobat cu o execuție superbă pe Larsen.

După primirea golului, campioana Norvegiei nu a mai arătat fotbalul din prima repriză, iar elevii lui Costel Gâlcă au avut în repetate rânduri șansa de a-și dubla avantajul. Iasmin Latovlevici, Alexandru Chipciu şi Robert Vâlceanu au irosit însă cele mai mari ocazii ale Stelei.

Returul Steaua - Stromsgodset se va juca miercuri, 23 iulie, de la 20:30.

Echipe de start:

Stromsgodset: Larsen – Vilsvik (Odegaard 86’), Storbaek, Hoibraaten, Hamoud – Francisco Junior, Abu, Fossum – Storflor, Kastrati (Vikheim 69’), Ogunjimi (Sorum 61’). Antrenor: David Nielsen.

Steaua: Arlauskis - Răpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Sânmărtean (Vâlceanu 90’)– Pîrvulescu (Stanciu 58’), Chipciu, Tănase (cpt) – Iancu (Filip 75’). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Vezi și: Becali și MM, desființați în presa norvegiană: "Corupţie, răpire, fraudă şi blaturi"