Steaua şi FC Vaslui au terminat la egalitate, scor 1-1

cartu
cartu
În derby-ul etapei a 22-a a Ligi I, Steaua a remizat, pe teren propriu, cu FC Vaslui, scor 1-1 (0-0). Roş-albaştrii au deschis scorul prin Nicoliţă, în minutul 51, în urma unei acţiuni individuale, iar oaspeţii au egalat în minutul 80, prin brazilianul Adailton, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri de poarta lui Tătăruşanu. Bănel Nicoliţă a marcat după 19 etape. El a înscris în meciul cu FC Vaslui cel de-al doilea său gol în acest sezon. Mijlocaşul Stelei nu mai punctase din vară trecută, mai exact de pe 7 august, în etapa a treia, când deschidea scorul în meciul cu FC Braşov încheiat la egalitate, 1-1. Partida a fost întreruptă opt minute În minutul 82, o parte din becurile instalaţiei de nocturnă a stadionului Steaua s-a stins, aşa că meciul a fost întrerupt de arbitrul Istvan Kovacs. Jucătorii şi arbitrii au aşteptat pe gazon ca defecţiunea să se remedieze. După opt minute, jocul a fost reluat. Partida a fost prelungită din această cauză cu 12 minute. Deşi trebuia să se păstreze un moment de reculegere în memoria victimelor catastrofei din Japonia, acest lucru nu s-a mai întâmplat. Gigi Becali, nemulţumit de tactica adoptată de Cîrţu Patronul Stelei Gigi Becali nu a fost deloc încântat de egalul cu FC Vaslui. „Dacă eşti Steaua, nu ai voie să stau cu fundul în poartă după ce dai gol. Eu înţeleg că să închidă jocul, dar chiar aşa să se bage cu fundul în poartă. Vedeţi ce înseamnă fotbalişti? Steaua nu a mai dat de trei ani un gol din lovitură liberă!”, a declarat Gigi Becali la gsptv. În schimb Adrian Porumboiu, finanţatorul vasluienilor, s-a declarat mulţumit. „Sunt foarte mulţumit, punctele merg la noi, nu se duc la Timişoara sau Oţelul. Am făcut egal, dar cu cine? Cu Steaua. Este un punct pe care l-am luat, este un rezultat echitabil, care mă satisface, suntem acolo, la opt puncte. Trebuie să fim corecţi, este un rezultat corect, şi Steaua putea să câştige”, a spus Porumboiu la Digi Sport. În urma acestui rezultat, Steaua ocupă locul 5, cu 36 de puncte, iar FC Vaslui, poziţia a treia, cu 40 de puncte.