Steaua s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

Steaua București s-a calificat, joi seară, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a eliminat formația de ligă secundă Universitatea Cluj, scor 1-0, pe Cluj Arena.

Echipa lui Mirel Rădoi a controlat jocul fără prea multe probleme, însă a avut destul de puține ocazii importante de a înscrie.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Aymen Tahar, în minutul 82. Mijlocașul central a înscris cu capul, din trei metri, fructificând o centrare venită de la Adi Popa, din flancul drept.

Aymen Tahar fusese introdus în minutul 66, în locul lui Sulley Muniru.

Stelistul Nicandro Breeveld a fost iertat de un al doilea cartonaș galben în minutul 71 al partidei, la scorul de 0-0.

Campioana României a câștigat ultimele 12 meciuri directe în fața Universității, echipă care are un traseu destul de slab în acest început de sezon din Liga a 2-a (locul 11 din 14, cu doar 3 puncte și un singur gol marcat).

Alături de Steaua, în optimile de finală ale Cupei României s-au calificat: FC Viitorul Constanța, FC Viitorul Constanța 2 (liga a treia), Steaua, Dinamo, Astra Giurgiu, ASA Târgu Mureș, CFR Cluj, Petrolul Ploiești, Pandurii Tg. Jiu, CSMS Iași, ACS Poli Timișoara, FC Botoșani, Concordia Chiajna, și trei formații de liga a doua, SC Bacău, FC Brașov, FCM Baia Mare.