Steaua căzătoate:Echipa militară, învinsă de Maccabi Haifa, scor 5-0, în grupa J a Ligii Europa

becali
becali

Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 5-0 (3-0), de formaţia israeliană Maccabi Haifa, într-un meci din etapa a III-a a grupei J a Ligii Europa şi a rămas fără victorie în această fază a competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Amasha '10, '20, Katan '38 din penalti, Twatha '72 şi Vered '79.

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a fost eliminat în minutul 37, după ce a comis un fault în poziţiei de ultim apărător.

Fundaşul Valentin Iliev a comis şi el un fault în careu în poziţie de ultim apărărtor şi a fost eliminat în minutul 64. Penaltiul israelienilor a fost ratat de Katan, cel care reuşise să transforme prima lovitură de pedeapsă.

Potrivit Pro TV, în minutul 75, finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a părăsit stadionul din Haifa aplaudându-i pe suporterii formaţiei Maccabi.

Maccabi Haifa: Saranov - Meshumar, Buljat, Dgani, Twatha - T. Cohen (Azriel '60), Yahaya - Golasa, Katan (Turgeman '66), Vered - Amasha (Boccoli '70). Antrenor: Elisha Levy.

Steaua Bucureşti: Stanca - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Bicfalvi, Bourceanu - M. Costea (Mustaţă '67), Tatu (Roşu '77), Fl. Costea (Rusescu '51) - Nikolici. Antrenor: Ilie Stan.

Cartonaşe galbene: Yahaya '23 / Latovlevici '24, Tatu '56.

Cartonaşe roşii: Bicfalvi '37, Iliev '64.

Clasamentul grupei J este următorul: 1. Schalke 04 - 7 puncte, 2. Maccabi Haifa - 6 puncte, 3. Steaua Bucureşti - 2 puncte, 4. AEK Larnaca - 1 punct.

Etapa a IV-a, care va avea loc la 3 noiembrie, programează următoarele meciuri: Steaua Bucureşti - Maccabi Haifa şi Schalke 04 - AEK Larnaca.