Steaua - Basel 1-1: Tatu aduce primul punct al Stelei în Champions League

Steaua a remizat cu Basel, scor 1-1, în etapa a treia din Grupa E de Champions League. Golul roș-albaștrilor a fost marcat de Tatu, în minutul 88, în timp ce pentru elvețieni a înscris Diaz, la trei minute după pauză. Elevii lui Laurențiu Reghecampf obțin astfel primul punct din competiție, dar rămân pe ultimul loc al grupei, după disputarea a jumătate dintre meciuri, șansele de a accede în primăvara europeană fiind din ce în ce mai mici.

VEZI AICI IMAGINI EXTRAORDINARE DIN TIMPUL MECIULUI

UPDATE: - min. 90: Fluier final. Roș-albaștrii au forțat în zadar victoria în ultimele minute. Steaua - Basel se termină 1-1. - min. 88: Tatu înscrie! Brazilianul reia în plasă centrarea lui Adi Popa din flancul drept. Steaua - Basel 1-1. - min. 86: Ultima schimbare la Basel: Iese Sie, intră Ajeti. - min. 82: Bourceanu primește o minge de la un adversar, la 15 metri de poartă, și încearcă să șuteze cu stângul la colțul lung, însă balonul ocolește stâlpul din dreapta porții lui Basel. - min. 79: Cartonaș galben pentru Szukala, după o intervenție prin alunecare. - min. 75: Schimare la Basel: Iese Streller, intră Elneny. - min. 74: Tatu trimite peste poartă centrarea lui Adi Popa, din apropierea punctului cu var. - min. 70: Kapetanos trimite peste, de la 4 metri de poartă, însă vârful Stelei era în ofsaid. - min. 68: La Basel iese Safari, intră Xhaka. - min. 65: Georgievski primește cartonaș galben. - min. 64: Filip trage puternic din afara careului, Sommer respinge până la Kapetanos, dar grecul este în ofsaid. - min. 60: Stocker trimite din unghi la colțul scurt, pe lângă butul din dreapta lui Tătărușanu. - min. 59: Reghecampf face ultima schimbare: Iese Pintilii, intră Filip. - min. 57: Latovlevici ratează o ocazie uriașă, după centrarea lui Adi Popa. Fundașul stelist a primit singur în careul advers, a ales să întoarcă un adversar în loc să tragă cu stângul, iar șutul său cu piciorul drept a trecut paralel cu poarta lui Sommer. - min. 56: Tătărușanu prinde în doi timpi șutul lui Die. - min. 55: Stanciu părăsește terenul în fluierăturile publicului, lăsându-i locul lui Tatu, primit și el cu aceeași răceală de fani. - min. 48: Latovlevici pasează greșit în defensivă, mingea ajunge la Streller, care o așează pentru Diaz. Acesta șutează de la 25 de metri din prima, spectaculos, direct în vinclul porții lui Tătărușanu. Steaua - Basel 0-1. - min. 46: A început repriza a doua dintre Steaua și Basel. - min. 46: La pauză, Kapetanos îi ia locul lui Piovaccari. - min. 45: Arbitrul pune capăt primei părți. Steaua - Basel 0-0 la pauză. - min. 40: Basel e aproape să deschidă scorul. Stocker șutează, mingea este deviată și îl depășește pe Tătărușanu, însă lovește bara transversală. - min. 39: Szukala reia cu capul centrarea lui Latovlevici din corner, dar Sommer prinde. - min. 37: Latovlevici șutează pe lângă poartă, din lovitură liberă de la 25 de metri. - min. 36: Georgievski recuperează și îi trimite în stânga lui Tănase, care trage de la marginea careului, dar Sommer respinge din plonjon. - min. 33: Sommer iese pe centrare și reține din fața lui Tănase balonul trimis de Georgievski. - min. 30: Sfari și Streller reușesc o suită de pase, în urma căreia fundașul stânga al elvețienilor rămâne singur cu Tătărușanu. Deși avea un coleg liber în fața porții, Safari alege să tragă, iar mingea trece pe lângă butul din dreapta, lovind plasa laterală. - min. 27: Adi Popa trage cu stângul de la distanță, fără probleme pentru portarul lui Basel, care prinde. - min. 24: Stanciu irosește o bună șansă de contraatac. - min. 22: Voser vede cartonașul galben după un fault asupra aceluiași Tănase. - min. 19: Din lovitura liberă obținută, Stanciu trage pe poarta elvețienilor, dar mingea este prinsă fără emoții de Sommer. - min. 19: Schar vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Tănase. - min. 18: Adi Popa centrează din drepta, mingea este respinsă de apărarea lui Basel și ajunge la Stanciu, aflat la 18 metri de poartă. Acesta preia, însă mingea trimisă de el trece peste poarta lui Sommer. - min. 12: O nouă fază periculoasă la poarta Stelei. Un elvețian reia de la colțul scurt mingea trimisă din corner, iar Tătărușanu reușește să intervină și să evite golul. - min. 12: Ivanov reia o lovitură de colț, dar Georgievski respinge de pe linia porții. - min. 10: Streller scapă în poziție ideală cu Tătărușanu și șutează slab, portarul Stelei reușind să rețină fără emoții. - min. 5: Mijlocașul elvețian Stocker are o intervenție spectaculoasă, respingând o minge din alunecare, cu capul, de la nivelul solului. - min. 1: Steaua are prima ocazie a meciului. Pe respingere, Latovlevici șutează cu dreptul de la marginea careului, însă mingea este deviată în corner de un fundaș advers. - min. 1: Roș-albaștrii au avut lovitura de start și au ales un mod inedit de a începe meciul. Balonul repus în joc de la jumătatea terenului a fost trimis la Tătărușanu, care a degajat lung spre cei doi fundași centrali, urcați în atac special pentru a devia cu capul degajarea portarului. - 21:45: A început meciul Steaua București - FC Basel! - 21:15: Cu jumătate de oră înainte de începerea meciului, fanii lui Basel domină fondul sonor de pe Arena Națională, iar numărul spectatorilor români prezenți în tribune și peluze este îngrijorător de mic. -------------- Echipe de start: Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukała, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad.Popa, Stanciu, Tănase - Piovaccari. Rezerve: Rezerve: Niţă, Chipciu, L. Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos. Antrenor: Laurențiu Reghecampf. FC Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Safari - Diaz, Serey Die, F. Frei - Salah, Streller, Stocker. Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio. Antrenor: Murat Yakin. Arbitru: Matej Jug. Asistenţi: Matej Zunici, Roland Brandner.

--------------

Steaua a pierdut primele două partide din grupă: 0-3 în Germania, cu Schalke, și 0-4 acasă, cu Chelsea. De partea cealaltă, Basel a avut un start perfect de competiție, câștigând cu 2-1 la Londra, pe Stamford Bridge. În a doua manșă, elvețienii au pierdut pe teren propriu, scor 0-1, contra celor de la Schalke.

Iată clasamentul Grupei E, după două etape disputate:

• 1. Schalke - 6 puncte;
  • 2. Chelsea - 3 puncte;
  • 3. Basel - 3 puncte;
  • 4. Steaua - 0 puncte.

Cu o zi înaintea partidei, aproximativ 25.000 de bilete fuseseră vândute pentru meciul dintre Steaua și Basel. Confruntarea va avea loc pe Arena Națională, cu începere de la ora 21:45 și va fi transmisă în formal Live Text pe WWW.DCNEWS.RO.