Steaua a remizat la Sofia, cu ŢSKA, 1-1, şi se califică în grupele Ligii Europa

Steaua
Steaua

Elevii lui Rony Levy au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată azi, pe stadionul „Vasil Levski” din Sofia, în compania echipei ŢSKA şi va juca în grupele Ligii Europa.

Golurile au fost marcate de Cristian Tănase, care a descis scorul în minutul 73, când l-a învins pe portarul bulgarilor cu un şut la colţul scurt, iar egalarea a adus-o Michel Platini, în minutul 83, dar Steaua a obţinut cea de-a opta calificare consecutivă întrâo grupă a cupelor europene.

Finanţatorul Stelei Gigi Becali a spus că a fost mai uşor decât se aştepta. „V-am spus că n-am nici o emoţie. Au stat lucrurile exact cu am zis, chiar mai liniştitor. N-am avut emoţii. Eu mă gândeam că ei se vor năpusti şi o să le dăm gol pe contraatac. ŢSKA nu era echipă care să ne dea două goluri. Au fost mai periculoşi la noi acasă. Mă bucur că i-am eliminat după lucrurile care s-au vehiculat. Le-am dat o mare lecţie. Ei strigau "ţiganii", dar uite că i-au scos "ţiganii"”, a declarat Gigi Becali la GSP TV.

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Euroa se va efectua mâine, la Monte Carlo.

Citeşte şi:

Steaua a căzut cu Schalke 04, Maccabi Haifa şi AEK Larnaca în grupa J a Ligii Europa

Rapid a remizat cu Slask Wroclaw şi s-a calificat în grupele Ligii Europa

FC Vaslui a pierdut la Praga, scor 0-1, dar s-a calificat în premieră în grupele Ligii Europa