Steaua a pierdut primul duel cu Schalke, cu scorul de 3-0

Steaua a pierdut primul meci contra nemților de la Schalke 04, la scor de neprezentare. Este vorba despre echipa de juniori sub 19 ani a roș-albaștrilor, care a luat startul în primul sezon al competiției UEFA Youth League.

Nemții au deschis repede scorul, prin Koseler, care a marcat în minutul 16, pentru ca apoi Omerbasic să majoreze diferența la capătul primei ore de joc.

Echipa antrenată de Ion Toma a ieșit la atac după încasarea golului secund. În minutul 67, românii au obținut o lovitură de la 11 metri, în urma unui fault comis de Pick asupra lui Stoica. Penalty-ul a fost însă ratat de Grădinaru, poate cel mai bun dintre stelişti, după o ceartă pe balon cu Mitriţă, scrie gsp.ro.

Jucătorii lui Schalke și-au văzut de joc, iar Multhaup a stabilit scorul final în minutul 80, când a marcat pentru 3-0.

Echipele de start:

Schalke U19: Schilder - Koseler, Friedrich, Starke, Neubauer - Muller - Itter (cpt.), Sane, Lohmar - Omerbasici, Pick.

Steaua U19: Cojocaru - A. Iordache, Hodorogea, Boitoş, Tîrnovan - Aldea (cpt.), B. Vasile - Grădinaru, D. Gheorghe, A. Popa - Mitriţă Rezerve: Vîrtej, Pătru, A. Şerban, Bălan, Ţandără, Lupu, R. Stoica.