Stanciu - Niță 2-0, în derby-ul campionatului Cehiei, dintre Slavia și Sparta Praga

Derby-ul campionatului din Cehia, dintre Slavia Praga și Sparta Praga, s-a încheiat duminică seara cu victoria gazdelor cu 2-0. Nicolae Stanciu și Florin Niță au fost titulari în partida ce a contat pentru etapa a 26-a.

Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 45, prin golul lui Holes, care primit o pasă de la Stanciu și a șutat din marginea careului pentru 1-0. Stanciu a fost schimbat în minutul 55, după ce în prima repriză primise un cartonaș galben. Golul de 2-0 a fost înscris de Tecl, în minutul 81.

Florin Niţă a avut două intervenții importante, contribuind la reducerea proporțiilor scorului. Slavia Praga conduce în continuare detașat clasamentul în Cehia, cu 68 de puncte, urmată de Sparta Praga, cu 51 de puncte, dar cu două jocuri mai puțin disputate. Echipa lui Nicolae Stanciu este neînvinsă în acest sezon de campionat, având 21 de victorii și 5 remize, transmite Mediafax.