€ 5.0978
|
$ 4.4169
|
Curs valutar: € 5.0978
|
$ 4.4169
 

SRI nu l-a informat pe Traian Băsescu legat de cazul fratelui său, spune Bogdan Oprea

interceptari_16605600

Bogdan Oprea, purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale,  a afirmat, joi, că Serviciul Român de Informații nu l-a informat pe președintele Traian Băsescu cu privire la scandalul în care este implicat Mircea Băsescu.

\"SRI nu l-a informat pe preşedinte pentru că nu este o problemă de securitate naţională. Şi chiar dacă ar fi fost informat, nu i-ar fi spus nimic fratelui său\", a declarat Bogdan Oprea, citat de Ştiripesurse.ro.

În urma înregistrărilor rezultă că Mircea Băsescu a primit 250.000 de euro pentru a interveni ca Bercea Mondial să scape de închisoare şi că şeful statului ar fi ştiut despre acest demers.

Citește și: Chirieac: Dovada că Mircea Băsescu ar datora bani familiei lui Bercea Mondial

Mircea Băsescu a replicat joi printr-un comunicat de presă în care a afirmat că Traian Băsescu nu are \"niciun fel de legătură\" cu relaţia sa cu membrii familiei Anghel şi că înregistrările audio-video difuzate de Antena 3 sunt scoase din context, iar acestea susţin starea de fapt prezentată de el în cuprinsul plângerii penale pentru şantaj.

Preşedintele Traian Băsescu a asigurat joi, în cadrul unei declaraţi de presă, că în cei 10 ani de mandat nu a făcut nicio intervenţie în Justiţie şi că nu intenţionează să se erijeze în avocatul fratelui său.

Citește și: CTP: Traian Băsescu practică un securism omniscient

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Închide
Paștele Catolic ar trebui să fie în aceeași zi cu Paștele Ortodox?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close