Sparta Praga: Legiunea de români, de neoprit

Stanciu
Stanciu

Sparta Praga a învins categoric în campionat Mlada Boleslav cu 4-1.

Stanciu şi Chipciu şi-au trecut în cont câte o pasă decisivă, în primele 45 de minute. Toţi cei patru români, Niţă, Vătăjelu, Chipciu şi Stanciu au fost titulari, informează Prosport.

Pulkrab a deschis scorul pentru Sparta în minutul 19, după care a venit rândul celor doi români să iasă la rampă. La doar câteva secunde după golul de 1-0, Stanciu i-a trimis în centrul careului lui Tetteh, care a preluat şi l-a învins cu sânge rece pe Seda, pentru 2-0. A urmat centrarea lui Chipciu din minutul 37, care l-a ocolit pe Stanciu, dar la care a ajuns acelaşi Tetteh, care a şutat de la 11 metri la colţul lung. La pauză scorul a fost de 3-0, iar meciul era rezolvat, mai scrie sursa citată.

Sparta Praga a ajuns la 26 de puncte în urma acestui succes. Lider este echipa lui Băluţă, Slavia Praga, cu 30 de puncte. Viktoria Plzen se află pe locul secund, cu 28 de lungimi. Sparta a bifat primul succes după două înfrângeri consecutive în campionat.