Spania - Anglia, rezultat. Dezastru istoric pentru iberici

Sergio Ramos, echipa Spaniei. foto: @fifaworldcup / facebook

Spania - Anglia a reprezentat derby-ul serii în Liga Națiunilor, dar partida s-a încheiat cu o înfrângere istorică pentru iberici.

Spania a întâlnit Anglia, informează Digi Sport, în cadrul grupei 4 din prima divizie a Ligii Naţiunilor, pe stadionul lui Betis Sevilla, Benito Villamarin. După primele 45 de minute, englezii au condus pe tabelă cu 3-0, goluri Sterling, dublă, și Rashford, Kane pasând decisiv la ultimele două reușite.

Este pentru prima dată când Spania a primit trei goluri pe propriul teren într-un meci oficial.

Mai mult, naționala Spaniei a primit trei goluri acasă înainte de pauză pentru a doua oară în istoria sa de 98 de ani. Prima dată a fost în 1963, la Madrid, împotriva Scoției (2-4 la pauză și 2-6 la final).

Meciul s-a încheiat cu victoria englezilor, scor 1-3.