Sorana Cîrstea - Karolina Pliskova. Românca uimește după revenirea senzațională

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Beijing după ce a învins-o pe Karolina Pliskova, locul 4 WTA, scor 6-1, 7-5. Românca spune că nu a simțit revenirea pentru că nu cunoștea scorul.

"Antrenorul mi-a spus că eram condusă cu 5-2 şi 40-0 în setul secund. Eu nici nu realizasem. Jucam punct cu punct şi încercam să nu mă gândesc la scor. Încercam să lovesc mingea corect, în momentul corect.

Cred că a funcţionat pentru că nu am pus presiune pe mine. Nu am simţit revenirea în set pentru că nu ştiam scorul. Dar sigur că a fost bine că am terminat în două seturi.

Ostapenko este o jucătoare excelentă şi joacă foarte, foarte bine, mai ales aici în Asia. Mâine va trebui din nou să fac cel mai bun joc şi să fiu agresivă. La final vom vedea cine va fi mai bună", a spus Cîrstea după meciul cu Pliskova.