Simona Halep şi Raluca Olaru, calificare ratată

Româncele Simona Halep şi Raluca Olaru au fost învinse de cuplul Kirsten Flipkens (Belgia)/Bethanie Mattek-Sands (SUA), cu 6-7 (4), 6-2, 10-8, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii de 998.712 dolari.

Halep şi Olaru au fost conduse cu 4-1 şi 5-2 în primul set, au revenit şi au ratat patru mingi de set la 6-5, dar au reuşit să câştige primul act în tiebreak, cu 7-4.

Cele două românce au cedat fără drept de apel setul secund, cu 2-6, iar în super tiebreak au condus cu 6-3 şi 8-5, dar au pierdut cinci puncte la rând şi meciul, după o oră şi 37 de minute.

Halep şi Olaru vor primi un cec de 15.925 dolari şi 185 de puncte WTA la dublu pentru evoluţia lor.

Vineri are loc şi meciul din sferturi dintre perechile Mihaela Buzărnescu (România)/Anna-Lena Friedsam (Germania) şi Arina Sabalenka (Belarus)/Daiana Iatremska (Ucraina).