Simona Halep- Petra Martici, Indian Wells. Cine este adversara româncei

Simona Halep, locul I WTA, a învis-o, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, pe chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA.

Românca s-a calificat pentru a patra oară în ultimii cinci ani în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

În faza următoare, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA.

Croata nu a pierdut niciun set

Adversara Simonei Halep a trecut de Vondrousova (Cehia), scor 6-3, 7-6.

Partida dintre cele două s-a încheiat la două minute distanţă de confruntarea reprezentantei noastre.

În drumul spre sferturi, croata de 27 de ani nu a pierdut vreun set, impunându-se destul de uşor în faţa Tatianei Maria, Barbarei Strycova şi Jelenei Ostapenko.

Acum, în faţă îi va fi un adversar de un cu totul alt calibru, cea mai bună jucătoare din lume, Simona Halep.

Două întâlniri între cele două

Cele două sportive s-au întâlnit până acum de două ori, fiecare reuşind câte o victorie. Dar bătălia câştigată de Martic a avut loc în 2011, când Simona era încă foarte tânără şi nu conta în clasamentul WTA.

În ultima întâlnire, la Guangzhou, în 2015, jucătoarea din Constanţa s-a impus cu 6-4, 6-2, extrem de clar.