SIMONA HALEP - CATHERINE BELLIS, turneu Doha, sferturi, REZULTAT FINAL - LIVE TEXT

Simona Halep a învins-o astăzi pe Catherine Bellis cu scorul de 2-0 la seturi și s-a calificat în semifinalele turneului de la Doha.

LIVETEXT: SIMONA HALEP - CAHTERINE BELLIS, 2-0 (la seturi)

Setul doi:

Halep - Bellis: 6-4. GAME, SET, MECI ! Simona Halep câștigă meciul.

Halep - Bellis: 5-4. Rebreak pentru Halep, care servește pentru MECI.

Halep - Bellis: 4-4. Rebreak pentru Bellis. Set mult mai greu pentru Simona Halep.

Halep - Bellis: 4-3. Simona Halep realizează break-ul.

Halep - Bellis: 3-3. Game câștigat foarte greu de Simona Halep, după patru mingi de break ale lui Bellis. Încercare foarte grea pentru Simona.

Halep - Bellis: 2-3. Set secund mult mai bun pentru Bellis, care este din nou la conducere

Halep - Bellis: 2-2. Simona Halep reia concentrarea și câștigă serviciul, după un nou început curajos al americancei.

Halep - Bellis: 1-2. Tânăra jucătoare din SUA a prins încredere și a câștigat primul game pe propriul serviciu, fără prea mari probleme.

Halep - Bellis: 1-1. Simona s-a relaxat un pic, iar Bellis a făcut rebreak.

Halep - Bellis: 1-0. Nou break pentru Simona Halep care pare să nu aibă vreo problemă în câștigarea rapidă a meciului.

Setul unu:

Halep - Bellis: 6-0. Game și SET pentru Simona Halep.

Halep - Bellis: 5-0. Al treilea break al Simonei Halep în acest meci, care servește acum pentru încheierea setului.

Halep - Bellis: 4-0. Simona o învinge la zero în acest game. Avantaj important în primul set

Halep - Bellis: 3-0. Bellis a avut mai multe șanse să câștige primul său game, însă experiența superioară a Simonei și-a spus cuvântul.

Halep - Bellis: 2-0. Game câștigat greu pe propriul serviciu de Simona. Bellis, o tânără de doar 18 ani își vinde scump pielea.

Halep - Bellis: 1-0. Simona Halep deschide meciul cu un break.

Știrea inițială

UPDATE: Meciul a fost amânat pentru ora 16:30

Meciul va conta pentru sferturile turneului de la Doha. Simona Halep a impresionat până în prezent la acest turneu, reușind victorii rapide împotriva Ekaterinei Makarova și a Anastasijei Sevastov.

De partea cealaltă, Bellis, venită din calificări, a impresionat și ea la turneul de la Doha. În vârstă de doar 18 ani, sportiva din Statele Unite ale Americii, a obținut prima ei victorie împotriva unei reprezentante din TOP 5. Bellis a trecut de Pliskova.

Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până în prezent. Simona Halep a declarat că va fi un duel interesant, având în vedere că cele două sportive nu se cunosc ca stil. Totodată, reprezentanta noastră a mai precizat că tânăra Bellis îi aduce aminte de ea și că ambiția pe care o are poate fi o armă importantă.

Miza meciului e mare, Simona Halep luptă pentru revenirea pe prima poziție mondială. Având în vedere că liderul Wozniacki are o partidă dificilă împotriva lui Angelique Kerber, Simona se vede nevoită să învingă. Dacă Wozniacki pierde iar Halep câștigă, românca redevine lider mondial.

Partida dintre Halep și Bellis e programată să înceapă astăzi, de la ora 16:00. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport 1, dar și în format live text pe WWW.DCNEWS.RO.