Simona Halep a câștigat turneul de la Doha

halep2
halep2

Cea mai bună jucătoare de tenis a României la ora actuală, Simona Halep, a câștigat cel de-al șaptea turneu WTA din carieră, după ce a bătut-o în ultimul act de la Doha pe nemțoaica Angelique Kerber, cu 6-2, 6-3. Meciul a durat o oră și șase minute.

[caption id="attachment_426539" align="alignleft" width="310"] Foto: captură DigiSport2[/caption]

În urma acestei performanțe, Simona Halep va mai urca un loc în clasamentul WTA, ajungând pe poziția a 9-a.

”Nu am putut să cred când am venit aici că pot să câștig, pentru că am venit de la Fed Cup, unde am jucat indoor. Cred că sunt cele mai bune momente din viața mea”, a declarat Halep imediat după finalul partidei. ”Sunt foarte puternică mental, am încredere în mine”, a mai spus românca.

Halep, în vârstă de 22 de ani, a adăugat că turneul de la Doha este cel mai important pe care l-a câștigat până acum.

Simona Halep va zbura mâine la Dubai, pentru turneul care va începe săptămâna aceasta.

Turneul de la Doha este dotat cu premii totale de 2.440.070 dolari.

Simona Halep s-a calificat în fina turneului WTA de la Doha (Qatar), după ce a dispus în penultimul act de poloneza Agnieszka Radwanska (N. 2), cu 7-5, 6-2.

Este primul turneu WTA câștigat anul acesta de Simona Halep. În 2013 a câștigat în finala turneelor de la Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova și Turneul Campioanelor.