Simona Halep - Caroline Wozniacki, în semifinalele turneului de la Dubai - LIVETEXT

Simona Halep a învins-o pe Caroline Wozniacki calificându-se în ultimul act din turneul de la Dubai.

Învingătoarea din această partidă o va întâlni în finală pe Karolina Pliskova, care a depăşit-o pe Garbine Muguruza la capătul unui meci maraton, care a durat trei ore. Halep şi Wozniacki s-au mai întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile.

Daneza s-a impus chiar la Dubai, în 2012, Halep şi-a luat revanşa la New Haven, în 2013. Aflată pe locul 5 în clasamentul WTA, antrenată de tatăl ei, Caroline Wozniacki a făcut valuri în acest început de an cu o apariţie "fierbinte" în Sports Illustrated Swimsuit Edition.

E cea mai bună prietenă a Serenei Williams şi a trecut în 2014 printr-o dramă sentimentală, după ce logodnicul ei, un celebru jucător de golf, a încheiat relaţia printr-un SMS trimis chiar înainte de nuntă.

Prima finalistă este Karolina Pliskova după ce în semifinale a învins-o pe Garbine Muguruza. Jucătoarea din Cehia s-a impus cu 6-4, 5-7, 7-5, la capătul unui meci maraton, două ore și 53 de minute.

Livetext

Set 1

0-1. Wozniacki își face serviciul în primul game, cu dificultate. A fost un game de tatonare, cu lovituri diversificate de ambele părți.

1-1. Simona câștigă la zero primul game pe serviciul propriu, cu un as la final!

1-2. Daneza își păstrează serviciul, dar cu mult mai multă dificultate decât în primul game, chiar dacă a condus inițial cu 40-0.

1-3. BREAK WOZNIACKI! Daneza lovește rapid la retur și reușește primul break al disputei. E mai agresivă în acest start de partidă.

1-4! Wozniacki se detașează în primul set, păstrând inițiativa și reușind un început foarte solid de meci.

2-4. Simona salvează o minge de break și apoi pare că se descătușează și reușește cele mai bune lovituri de până acum

2-5. Caroline Wozniacki păstrează un nivel ridicat al jocului, folosește mai bine terenul și controlează disputa. Simona nu reușește să lege mai multe puncte bune.

BREAK ȘI SET WOZNIAKI. Daneza câștigă la zero pe serviciul Simonei, care face dublă greșeală la ultima minge.

2-6 după 30 de minute de joc. Simona e  tactic e dominată de adversară.
Daneza a câștigat primul set.

Set 2

BREAK SIMONA!

1-0. Excelent start de set secund pentru jucătoarea noastră, mult mai agresivă!

2-0! Simona a salvat o minge de break, a riscat mai mult, a lovit decisiv și s-a distanțat în setul secund.

3-0 BREAK SIMONA! Start perfect în setul al doilea pentru principala favorită de la Dubai. Wozniacki cere intervenția antrenorului. Tatăl ei, Piotr, îi dă indicații.

4-0! Simona e la cel mai înalt nivel din acest turneu. Wozniacki nu găsește replică în setul al doilea.

4-1. Wozniacki a salvat o minge de break și reușește primul game din setul al doilea.

5-1! Simona își face serviciul, cu dificultate, dar demonstrează o forță mentală uriașă. A fost cel mai lung game al meciului, aproape 9 minute.

SET SIMONA! 2-6, 6-1! Break Simona, care duce semifinala în decisiv! Wozniacki cere pauză de vestiar.

2-6, 6-1, 1-0. Simona își face serviciul și începe bine setul decisiv.

BREAK SIMONA! 2-6, 6-1, 2-0. Excelent jocul Simonei în acest moment. Acceptă raliurile lungi și le domină cu lovituri stânga-dreapta foarte precise.

BREAK WOZNIACKI! Simona a condus cu 40-30 și a făcut dublă greșeală la mingea de 3-0 în setul decisiv. 2-6, 6-1, 2-1

REBREAK SIMONA! 2-6, 6-1, 3-1. Simona reușește să păstreze avantajul unui break, după încă un game solid pe serviciul oponentei sale.

4-1. Simona salvează o minge de break și se distanțează! Joacă foarte constant în aceste momente.

5-1! BREAK LA ZERO! Wozniacki nu mai găsește soluții în fața Simonei

6-1 Joc, set şi Simona Halep câștigă!